zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Coraz bliżej do nowej metody leczenia bezpłodności! 09-08-2011

 

 
 
     Japońscy naukowcy dokonali przełomowego doświadczenia, które może otworzyć nową drogę w terapii bezpłodności. Obecnie szacuje się, że co piąta para w Polsce może mieć problemy z poczęciem. Niezdolność do zapłodnienia kobiety przez mężczyznę stanowi obecnie 1/3 przyczyn tych problemów. To właśnie czynnik męski bezpłodności już wkrótce może zostać wyeliminowany.
     Uczonym z Kyoto udało się przekształcić komórkę macierzystą pobraną ze szpiku kostnego myszy w całkowicie dojrzały plemnik. Tak powstałą komórkę rozrodczą połączono in vitro z komórką jajową, którą wprowadzono do macicy samicy myszy. Po prawidłowo przebiegającej ciąży urodziło się zdrowe, a co najważniejsze, płodne potomstwo.
     Taką terapię można by w przyszłości zastosować w leczeniu bezpłodności u ludzi. Co istotne, komórki z których powstawałyby zdrowe plemniki, mogłyby pochodzić z pewnych komórek obecnych w skórze. Jak mówią autorzy "takie wytworzenie plemnika in vitro było obecnie jednym z fundamentalnych wyzwań w biologii".
     Biorąc pod uwagę koszty współcześnie stosowanych technik wspomaganego rozrodu oraz brak ich finansowania z budżetu państwa, nowa metoda mogłaby być o wiele tańsza i przez to bardziej dostępna dla par nie mogących mieć potomstwa. Pozostaje więc mieć nadzieję na dalszy postęp w badaniach.
 
lek. Adam Wolnica
 
Czytaj także:

 

Komentarze

Dodaj komentarz:

Pozostało 1000 znaków