zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Co trzeba wiedzieć o chorobach zatok?04-05-2016

     Sezon jesienno-zimowy to czas częstych przeziębień. Ponieważ są one dość powszechną dolegliwością i na ogół mają niezbyt ciężki przebieg, bywa, że są one przez nas bagatelizowane. Tymczasem pamiętać należy, że zwykłe i banalne przeziębienie może prowadzić do poważnych konsekwencji.

     Najczęstszym powikłaniem przeziębień są zapalenia zatok przynosowych, w skład których wchodzą: zatoka szczękowa, czołowa, klinowa oraz komórki sitowe. W prawidłowych warunkach, w stanie zdrowia, zatoki przynosowe są jamami wyścielonymi błoną śluzową i wypełnionymi powietrzem. Mają one anatomiczne połączenia z jamą nosową. Sprawia to, że zmiany chorobowe łatwo przechodzą z nosa na zatoki oraz mogą występować w jednej, kilku lub w obrębie wszystkich zatok. W czasie choroby, w wyniku infekcji lub alergii, dochodzi do obrzęku błony śluzowej zatok i nadmiernej produkcji wydzieliny, co powoduje, że anatomiczne połączenia ulegają zaczopowaniu i nie pozwalają na samoistne opróżnianie zatok. Ponadto obrzęk śluzówki upośledza prawidłowe funkcjonowanie rzęsek, którymi pokryta jest błona śluzowa, a których prawidłowe działanie ma istotną rolę w usuwaniu śluzu z zatok. Upośledzenie obu tych mechanizmów powoduje że, wydzielina gromadzi się w zatokach stanowiąc doskonałą pożywkę dla bakterii, które wskutek upośledzonego usuwania zalegają w zatokach i są przyczyną przewlekającego się stanu zapalnego.
 

     Zapalenie zatok może występować w dwóch podstawowych postaciach: ostrego i przewlekłego ropnego zapalenia zatok przynosowych.                    
     Ostre zapalenie zatok zwykle jest konsekwencją kataru nosa i przejścia zakażenia z przewodów nosa do jego zatok obocznych. Predysponuje do tego zmniejszona odporność ogólną organizmu oraz miejscowa błony śluzowej, jak również nieprawidłowości anatomiczne w budowie nosa (np. skrzywienie przegrody nosowej). Choroba objawia się gorączką i dolegliwościami bólowymi zlokalizowanymi w okolicy czoła lub szczęki, czemu może towarzyszyć wyciek ropy z nosa. W rozpoznaniu choroby przydatne jest zdjęcie rentgenowskie. Leczenie polega na leżeniu w łóżku, stosowaniu środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, czasami także antybiotyków. Znaczenie wspomagające w leczeniu ma stosowanie donosowo kropli obkurczających obrzękłą błonę śluzową, co ułatwiaja odpływ wydzieliny zapalnej z ujść zatok bocznych nosa.


     Przewlekle zapalenie zatok rozwija się na ogół jako skutek niewyleczonych ostrych zapaleń. Przyczyną przewlekłych zapaleń zatok szczękowych mogą być również chore zęby szczęki. Przewlekłe zapalenia zatok mają mniej gwałtowny przebieg, ale również objawiają się one okresowymi bólami głowy i obecnością ropnej, czasami cuchnącej, wydzieliny z nosa oraz spływaniem wydzieliny z nosa po tylnej ścianie gardła, co powoduje dolegliwości ze strony gardła i krtani takie jak uczucie drapania, suchy kaszlu czy chrypka. W miarę przewlekania się procesu zapalnego mogą tworzyć się polipy nosa, które rozrastając się upośledzają oddychanie przez nos, a w skrajnych przypadkach mogą spowodować zniekształcenie nosa. Przewlekłe zapalenie zatok nierzadko wymaga zabiegowej interwencji laryngologa, która polega na płukaniu chorych zatok poprzez ich nakłucie, a następnie wprowadzenie do wnętrza zatok przez wkłutą igłę roztworów antybiotyków. Jeżeli przyczyną zapalenia zatok są chore zęby, wówczas należy je wyleczyć w pierwszej kolejności. W przypadku polipów nosa koniecznością staje się leczenie operacyjne.

      Nie wolno bagatelizować zapaleń zatok, bo mogą one prowadzić do wielu powikłań, które choć nie są częste, bywają poważne i groźne dla życia, zwłaszcza powikłania mózgowe. Przewlekający się proces zapalny może przejść na sąsiednie narządy. W zapaleniu zatoki czołowej proces ropny może przebić się na zewnątrz prowadząc do powstania ropnia w okolicy czoła lub też zapalnego obrzęku powiek. Jeżeli proces zapalny przeniesie się od wnętrza czaszki, to może spowodować zapalenie opon mózgowych, ropień mózgu lub zakrzepowe zapalenie zatoki jamistej. Przeniesienie się procesu zapalnego z zatok do oczodołu może skutkować tzw. ropowicą oczodołu lub nawet zapaleniem nerwu wzrokowego, co grozi utratą wzroku.

     Z powyższych powodów nie wolno lekceważyć chorób zatok, a najlepiej nie dopuszczać do ich rozwinięcia. Jakkolwiek nie ma swoistych sposobów zapobiegania temu schorzeniu, należy skutecznie leczyć infekcje górnych dróg oddechowych, zwłaszcza nosa, poddać się operacji korygującej w przypadku występowania nieprawidłowości anatomicznych w jamie nosowej takich jak np. skrzywiona przegroda nosa, które utrudniają odpływ wydzieliny z zatok i ich wentylację, oraz leczyć, jeśli występuje, próchnicę zębów.


    Opracowanie UT

Czytaj także:

To i owo o przegrodzie nosa.

Alergie

Gdy boli głowa...

Migreny, bóle głowy !

Katar sienny!

Komentarze