zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Co to są żylaki i skąd się biorą? 29-06-2017

Wyróżniamy żyły głębokie znajdujące się między mięśniami oraz żyły powierzchowne, biegnące pod skórą. Żylaki to nic innego niż poszerzenie, wydłużenie, osłabienie i deformacja żył powierzchownych kończyn. Najbardziej narażone na nie są osoby, które długo przebywają w pozycji stojącej. np. pracują jako sprzedawcy czy fryzjerzy oraz osoby, u których występuje zwiększone ciśnienie w żyłach np. ciężarne czy  borykający się z przewlekłymi zaparciami. Przyczyn żylaków jest znacznie więcej, mogą występować w z związku z innymi schorzeniami lub w pewnych zespołach genetycznych.

 

Jakie są objawy zapalenia  żył?

Obecność żylaków predysponuje do zastoju krwi w uszkodzonych naczyniach. Powoduje to powstawanie zakrzepów, które z kolei przyczyniają się do narastania stanu zapalnego w ścianach żył. Zapalenie żył objawia się bolesnością, obrzękiem i zaczerwienieniem. Zgrubiałe zmiany można wyczuć pod palcami. Lekarz może potwierdzić diagnozę wykonując badanie USG kończyn dolnych.

 

Jak leczyć zapalenie żył?

Leczenie zapalenia żył powinien nadzorować lekarz. Może zalecić leki z grupy inhibitorów (blokerów) czynników krzepnięcia czyli białek odpowiadających za proces powstawania zakrzepów. Inną grupą leków są heparyny, aktywujące antytrombinę czyli naturalną substancję przeciwkrzepliwą w organizmie. Kolejne preparaty działają jako antagoniści witaminy K, która w organizmie odpowiada m. in. za krzepnięcie krwi. Do metod niefarmakologicznych możemy zaliczyć stosowanie opatrunku uciskowego. Użyteczny może okazać się bandaż elastyczny lub specjalne pończochy.

 

Jak na co dzień dbać o nogi?

Bardzo ważne jest wygodne, płaskie obuwie oraz komfortowe ubrania. Unikaj skarpetek ze ściągaczami. Wybieraj specjalne podkolanówki lub pończochy uciskające nogę na całej długości. Odpoczywaj z uniesionymi nogami i nie pracuj zbyt długo w pozycji stojącej. Siedząc, nie zakładaj nogi na nogę. Pamiętaj o aktywności fizycznej. Pływanie, spacery, nordic walking, rower, marsz - opcji jest wiele. Dobrym pomysłem jest regularne stosowanie żelu np. Lioton 1000. Dzięki zawartości heparyny ma on działanie przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe i przeciwobrzękowe. Ponadto żel przyjemnie chłodzi ciężkie i zmęczone nogi.

 

Komu dedykowane są zabiegi operacyjne?

Wykonywanie zabiegów operacyjnych znajduje uzasadnienie u chorych, u których nawracają stany zapalne żylaków, stany zapalne skóry, u których pojawiają się trudno gojące się owrzodzenia czy znaczne przebarwienia. Wskazaniem do operacji są również silne dolegliwości bólowe, które w sposób znaczący ograniczają możliwości pracy lub pogarszają komfort codziennego funkcjonowania. Zabiegi chirurgiczne są inwazyjną ingerencją w ciało człowieka. Mogą nieść za sobą powikłania, dlatego kwalifikacja do nich musi być prowadzona rzetelnie.

 

Komentarze