zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Co może być przyczyną występowania białka w moczu? 07-09-2020

Obecność białka w moczu (określana jako białkomocz) często budzi niepokój, gdyż wiele osób od razu obawia się wystąpienia choroby nerek. W praktyce natomiast występowanie białka w moczu nie musi się wiązać z chorobą, gdyż przyczyny mogą być bardzo zróżnicowane.

  1. Kiedy białko w moczu sygnalizuje chorobę?

  2. Białkomocz a uszkodzenie nerek

  3. Kiedy przyczyna białkomoczu leży poza nerkami?

Nie zmienia to jednak faktu, że taka sytuacja stanowi odstępstwo od normy. Dlatego też warto jak najszybciej przeprowadzić badania i w razie potrzeby skonsultować ich wyniki z doświadczonym lekarzem.

Kiedy białko w moczu sygnalizuje chorobę?

Analiza moczu jest prostą i tanią metodą, która pozwala potwierdzić lub wykluczyć wiele problemów zdrowotnych. Dodatkową zaletą jest prosty sposób pobrania materiału przeznaczonego do badania. Specjalista, który będzie analizował próbkę, może nie tylko uzyskać informacje na temat stanu układu moczowego, ale również całego organizmu. Nic więc dziwnego, że badanie cieszy się dużą popularnością. Stosuje się je między innymi przy chorobach nerek, stanach zapalnych, nowotworach dróg moczowych oraz powikłań wynikających z otyłości. W wielu przypadkach lekarze zlecają badanie moczu podczas morfologii krwi, co pozwala im uzyskać dodatkowe informacje bez narażania pacjenta na nieprzyjemności. W przypadku wystąpienia białka w moczu najlepiej od razu umówić się na badanie przesiewowe. Podczas badania oznaczona zostanie albumina. Więcej informacji na temat badania znajdziesz na stronie kliniki, która oferuje taką usługę (https://diag.pl/sklep/badania/bialko-w-moczu/). Białkomocz nie powinien występować u osób zdrowych. W zdrowym organizmie dobowa ilość białka, jaką wydala się z moczem, nie przekracza 250 mg. W sytuacjach, w których wartość przekracza 300 mg, można mówić o białkomoczu patologicznym, który dzieli się na trzy kategorie:

  1. białkomocz znikomy - jeżeli poziom wydalanego białka jest niższy niż 0,5 grama),

  2. białkomocz mierny - poziom wydalanego białka w moczu mieści się w przedziale od 0,5 do 3,5 mg,

  3. białkomocz nasilony - ma miejsce wtedy, gdy ilość białka jest wyższa niż 3,5 g. 

Białkomocz a uszkodzenie nerek

Cukrzycowe zapalenie nerek oraz zapalenie kłębuszkowe to dwie najczęściej występujące choroby nerek, które mogą objawiać się występowaniem białka w układzie moczowym. Mogą je również wywoływać liczne bakterie (np. E. Coli oraz wirus HPV). W przypadku kłębuszkowego zapalenia nerek najczęściej widoczne są również inne objawy. Jest to przede wszystkim gorączka, występowanie krwi w oddawanym moczu, obniżenie apetytu oraz podwyższone ciśnienie. Jeżeli zaobserwowałeś u siebie takie objawy, nie wpadaj w panikę, tylko jak najszybciej zgłoś się na badanie. Jest ono proste i bezbolesne, a dodatkowo nie wiąże się z dużym wydatkiem.

 

U osób, u których specjalista potwierdzi kłębuszkowe zapalenie nerek, dochodzi do nieprawidłowej czynności układu odpornościowego. Statystycznie częściej niż kobiety chorują na nie mężczyźni, ale problem może wystąpić również u dzieci. Należy pamiętać, że wspomniane objawy (brak apetytu, nudności, niewydolność nerek) nie zawsze muszą występować. Dlatego właśnie prawidłowo postawiona diagnoza ma tak duże znaczenie dla szybkiego wyleczenia. Kłębuszkowe zapalenie nerek może mieć formę ostrą lub przewlekłą, co wpływa na sposób leczenia. Najczęściej lekarze przepisują leki należące do grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny. Jeżeli zapalenie nerek jest następstwem zapalenia gardła, ważne jest również wyeliminowanie zakażenia oraz obniżenie ciśnienia krwi. Pacjent powinien w takim przypadku unikać nadmiernego wysiłku fizycznego i ograniczyć spożywanie soli. Szczegółowe zalecenia można uzyskać od lekarza, który będzie prowadził leczenie.

Kiedy przyczyna białkomoczu leży poza nerkami?

Przyczyny występowania białka w moczu mogą być zróżnicowane. Bardzo rzadko się zdarza, aby białko wystąpiło samoistnie. Pamiętaj, że samo pojawienie się białka nie jest przyczyną choroby, tylko jej objawem. Pomijając sytuacje, w których białkomocz wynika z zaburzeń pracy nerek, jego obecność może się wiązać z wieloma dolegliwościami. Jedną z najpopularniejszych jest choroba dróg moczowych. Białkomocz może wystąpić w przypadku zapalenia gruczołu krokowego lub całych dróg moczowych. Występowanie białka we krwi może się wiązać również z chorobami układu krążenia lub nawet chorobą krwi. Czasami jednak białko w moczu powstaje na skutek zwiększonego wysiłku fizycznego lub przebytej gorączki. Nie trzeba się wówczas martwić, jednak pamiętaj, że to specjalista powinien postawić ostateczną diagnozę. Zbagatelizowanie problemu może mieć negatywny wpływ na stan twojego zdrowia. Tym samym specjaliści przypominają, że samodzielne szukanie informacji na temat białka w moczu to duży błąd. Prawidłowa metoda postępowania wygląda następująco: najpierw należy zapisać się na badanie białka w moczu, a jeżeli otrzymane wyniki będą odbiegać od normy, trzeba się zgłosić do specjalisty (na przykład do lekarza rodzinnego lub od razu do urologa).

Komentarze