zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Chudnij na zdrowie 13-04-2018

 

Wśród części osób odchudzających się funkcjonuje teoria, że schudnąć można, albo szybko, albo zdrowo. Na szczęście nie jest to do końca prawda, bowiem zastosowanie właściwych substancji, bogatych w witaminy, minerały i np. błonnik, nie tylko przyspieszy proces spalania, ale i poprawi stan zdrowia. Taką substancją jest na pewno młody zielony jęczmień.

Zielony jęczmień - co to jest

 

Zielony jęczmień to młode, kilkucentymetrowe pędy jęczmienia zwyczajnego - tego samego, z którego powstaje kasza jęczmienna, np pęczak, a także słód do produkcji piwa i whisky.

Młody jęczmień jest jedną z najstarszych roślin, którą nasi przodkowie docenili za walory zdrowotne. W starożytnych Chinach zielony jęczmień był symbolem męskiej potencji, rysowano go na greckich monetach, a W Babilonie jęczmień po prostu był walutą. Rzymscy gladiatorzy podnosili bunt, gdy podczas walk zmniejszano im racje tego zboża!

 

Młody jęczmień - co potrafi

 

Np., w porównaniu z powszechną w naszej diecie pszenicą, młody jęczmień zawiera znacznie większe ilości składników odżywczych: 25 razy więcej potasu, 37 razy więcej wapnia, 5 razy więcej żelaza, ponad 2 razy więcej magnezu

Młode pędy jęczmienia wspomagają nas w walce z wolnymi rodnikami, „winowajcami” procesów starzenia i rozwoju nowotworów. Właściwości antyoksydacyjne zielonego jęczmienia, to głównie zasługa witamin: C i E, czyli naturalnych przeciwutleniaczy. W jęczmieniu znajdują się także inne substancje o działaniu przeciwnowotworowym, jak m.in. superoxide dismutaze (SOD) oraz katalaza (CAT) - ważne enzymy, wchodzące w skład naturalnej bariery antyoksydacyjnej organizmu. W zielonym jęczmieniu jest również sporo innych witamin, zwłaszcza sprzyjających pracy układu nerwowego witamin z grupy B, w tym kwasu foliowego oraz składników mineralnych, jak potasu, magnezu, a także wapnia, miedzi, żelaza i chromu. Od młodego jęczmienia dostaniemy także zastrzyk białka i błonnika oraz wsparcie podczas leczenia stanów zapalnych, czy zmian skórnych, jak np. trądzikowych.

 

Działa jak słońce...

 

Młody, zielony jęczmień dodaje nam energii, dlatego jest chętnie wykorzystywany podczas ćwiczeń sportowych, czy treningów budowy masy. Jęczmienne kiełki zawierają bowiem hordeinę - alkaloid o działaniu stymulującym, blokujący przy okazji rozwój niektórych bakterii. Młody jęczmień może także poszczycić się wysoką zawartością „energii słonecznej”, czyli chlorofilu - jego działanie można porównać do skutków przebywania na słońcu - skóra zyskuje lepszy wygląd, a organizm usprawnia swoje funkcjonowanie. Warto zauważyć, iż młody jęczmień nie zawiera glutenu, bowiem jego zbiory odbywają się zanim roślina zaczyna wytwarzać tą substancję!

 

... i leczy cukrzycę

 

Zielony jęczmień jest zalecany osobom chorym na cukrzycę jako leczenie uzupełniające. Regularne stosowanie preparatów z tej rośliny, zmniejsza wahania poziomu cukru we krwi. Zawdzięczamy to mukopolisacharydom i aktywnemu działaniu cynku, manganu i chromu. Informacje te potwierdzono półrocznymi badaniami, podczas których u chorych odnotowano  długotrwały spadek poziomu glikemii.

 

Młody jęczmień - działania niepożądane?

 

Preparaty, które zawierają dowolną postać zielonego jęczmienia, nie wywołują żadnych skutków ubocznych. Dzięki możliwości wyboru formy suplementu można zminimalizować efekty smakowe lub ochronić bardziej wrażliwy układ trawienny. Produkty z zielonym jęczmieniem nie zawierają glutenu, więc tylko osoby w podeszłym wieku, kobiety w ciąży i dzieci mogą sięgnąć po preparaty po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

 

W jakiej postaci kupić młody jęczmień

 

Na rynku znajdziemy sproszkowany sok, sproszkowane liście młodego jęczmienia, tabletki i kapsułki. Proszek z zielonego jęczmienia uzyskuje się przez wyciśnięcie soku, który następnie suszy się w niskiej temperaturze. Proszek z trawy otrzymuje się w wyniku suszenia w wyższej temperaturze i przez dłuższy czas. Składniki zawarte w proszku z soku są lepiej przyswajalne, ale z to brak w nich zawartości błonnika, natomiast w preparacie z rozdrobnionej trawy jęczmiennej znajdziemy dużo błonnika, ale jego obecność zmniejsza nieco przyswajalność składników odżywczych.

 

Zielony jęczmień - jaka cena

 

Preparaty z zielonego jęczmienia nie są tanie - cena proszku z soku jęczmienia waha się od 70 do nawet 180 złotych za 300 gramów proszku.

Cena produktu zależna jest od producenta i certyfikatów jakie posiada.

 

Młody jęczmień w tabletkach jest najbardziej doceniany wśród osób, które nie tolerują smaku soku. Przy zakupie należy zwracać uwagę na bazie czego zostały zrobiony dany produkt. Na rynku znajdziemy wiele tańszych tabletek, które bazują na zmielonej trawie a nie na soku. Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości tabletek to warto poszukać młodego jęczmienia w kapsułkach. Kapsułki są zazwyczaj wypełnione po prostu sproszkowanym sokiem, który rozpuszcza się w żołądku.

 

Zwróciliśmy uwagę na trzy preparaty, które różnią się nieco składem, przeznaczeniem i ceną. Dla osób, których głównym celem spożywania zielonego jęczmienia, jest zrzucenie zbędnych kilogramów, idealny będzie Green Barley Plus. Suplement, oprócz wspomnianych wyżej właściwości, w swoim składzie zawiera znany z właściwości odchudzających wyciąg z garcinia cambodża. Również BurnBooster, w którym oprócz zielonego jęczmienia i garcinii cambodża znalazły się zielona kawa i pieprz kajeński, pomoże Ci się odchudzić, zamienić tłuszcze i węglowodany w dobroczynną energię i zmniejszyć łaknienie.

 

Z kolei sportowcy, których głównym celem jest przyrost masy mięśniowej powinny zwrócić uwagę na Titan's Rage, preparat z zielonym jęczmieniem, który przyjmowany przed każdym treningiem w szybki sposób dostarczy dodatkowej energii, a składniki odżywcze zamieni na pożądaną masę.

Komentarze

dodał: ~Gośćasd | 2020-08-21 16:02:52

asd