zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Choroby wywoływane przez chlamydie21-01-2021

Choroby wywoływane przez chlamydie

Chlamydie to grupa wewnątrzkomórkowych bakterii Gram-ujemnych. Są one bardzo zakaźne, a wszystkie gatunki chorobotwórcze dla człowieka, tj. Chlamydia trachomatis, Chlamydia pneumoniae i Chlamydia psittaci, wywoływać mogą zmiany zapalne w układzie oddechowym. 
 
Chlamydia psittaci powoduje zakażenia u zwierząt, a infekcje u ludzi spowodowane są przez kontakt z zakażonymi ptakami, głównie papugami, rzadziej drobiem, gołębiami i kanarkami. Choroba wywoływana przez tę bakterię nazywana jest papuzicą. Początek choroby może być nagły, z gorączką i dreszczami, ogólnym pogorszeniem samopoczucia, kaszlem, który początkowo jest suchy, męczący, a następnie z odksztuszaniem śluzowo-ropnej wydzieliny. 
 
Chlamydia pneumoniae jest odpowiedzialna za wywoływanie zapaleń płuc przede wszystkim u młodych dorosłych osobników. Przebieg tej choroby jest podobny do zapaleń płuc wywołanych przez inne patogeny. U większości chorych występuje gorączka i kaszel, którym jednak towarzyszą objawy zapalenia krtani i gardła.
 
Chlamydia trachomatis natomiast jest jedna z najczęstszych przyczyn chorób przenoszonych drogą płciową. Wiele osób, które mają tę chlamydię nie zdaje sobie z tego sprawy. Ta choroba najczęściej nie powoduje objawów, lub są one łagodne, tak, że wiele zarażonych osób nie uświadamia sobie sprawy z tego faktu zanim choroba doprowadzi do poważnych komplikacji.
Nie leczone zakażenie chlamydią u kobiet może prowadzić do wielu groźnych powikłań takich jak zapalenie narządów miednicy mniejszej, które może powodować uszkodzenie jajowodów i w konsekwencji niepłodność. Uszkodzenie jajowodów może także hamować przejście zapłodnionego jaja w kierunku macicy, co może spowodować jego implantację na przykład w jajowodzie i doprowadzić do rozwoju ciąży pozamacicznej,  która może być niebezpieczna dla matki i skutkować utratą płodu. Nie leczone zakażenie chlamydią u kobiety ciężarnej niesie także ryzyko zakażenia dziecka podczas porodu i rozwoju groźnego dla życia zapalenia płuc lub infekcji oczu. 
 
Nie leczone zakażenie chlamydią u mężczyzn może skutkować zapaleniem najądrzy, które objawia się  obrzękiem i tkliwością jąder,a nie leczone może prowadzić do bezpłodności.  Zapaleniem cewki moczowej powodujące ból i trudności w oddawaniu moczu również może być skutkiem zakażenia chlamydią.
 
 W rozpoznaniu choroby pomaga wykonanie specjalistycznych testów mikrobiologicznych. Diagnostyka zakażeń bakteriami z rodzaju Chlamydia opiera się na badaniach serologicznych, hodowli na liniach komórkowych  oraz wykrywaniu RNA chlamydii w wymazach z nosa, gardła, cewki moczowej, popłuczynach oskrzelowo-pęcherzykowych lub w bioptatach błony śluzowej dróg oddechowych. Trudności techniczne oraz znaczne koszty powyższych badań sprawiają, że diagnostyka zakażeń chlamydiowych nadal nie jest przeprowadzana rutynowo. 
 
W leczeniu chlamydii stosuje się antybiotyki. Osoby zakażone Chlamydią powinny stosować antybiotyki przepisane przez lekarza ściśle według jego wskazań, nawet po ustąpieniu odczuwanych objawów. Złagodzenie objawów uzyskuje się zwykle po 2-3 dniach stosowania leczenia, jednakże terapia powinna trwać powyżej 2 tygodni, co ogranicza możliwość nawrotu choroby.
 
Opracowanie UT

Komentarze

dodał: ~Gość | 2014-03-15 18:21:13

zwlaszcza dzieci choruja czesto na chlamydie, badajmy je

dodał: ~chlamydia | 2012-03-24 09:04:15

Jak mało mówi się o tym zarazku warunkowo chorobotwórczym, a tak grożnym dla wszystkich zarówno ludzi, zwierząt i ptaków. Tak samo jak w tej chwili gruźlica, może dać o sobie znać i wystąpić w niespotykanej skali. Sprzyja temu masowy ruch ludności, zatrute chemią środowisko, złe warunki odżywiania, higieny i środowiska. Przykro o tym mówić, ale brak profilaktyki i informacji sprzyja nawrotom chorób, o których świat niemal zapomniał. Powinno się więcej na ten temat mówić i pisać. Chlamydioza to nie tylko zakażenia drogą płciową, ale również zakażenia poprzez układ oddechowy, pokarmowy i kontakt z chorym.