zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Choroby tropikalne25-10-2019

     W sezonie wakacyjnym, kiedy częściej wyjeżdżamy, a w Polsce popularność ciepłych krajów nie maleje, powraca problem chorób tropikalnych. Zatem co zrobić, aby z wakacji oprócz pięknych wspomnień, zdjęć i opalenizny nie przywieźć groźnej choroby?

 

     Po pierwsze do wyjazdu należy odpowiednio się przygotować, rozpoczynając przygotowania co najmniej kilka miesięcy przed planowanym wyjazdem, ponieważ niektóre szczepienia wymagają dla pełnej ochrony 2 do 3 dawek szczepionki podawanych z miesięczną lub kilkumiesięcznymi przerwami. O obowiązkowych i zalecanych szczepieniach w danym kraju należy dowiedzieć się z wiarygodnego źródła, np. w Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni (ul. Powstania Styczniowego 9B, 81-519 Gdynia, telefon: 0-prefix-58-622-30-11), w wojewódzkich szpitalach chorób zakaźnych lub w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

 

     Jeżeli w danym kraju występuje malaria trzeba ponadto zaopatrzyć się w zalecane przez Światową Organizację Zdrowia w danym rejonie świata środki przeciwmalaryczne (po konsultacji jak wyżej).

 

     Równie istotne jak szczepienia, jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Wodę pijemy tylko przegotowaną, ewentualnie napoje butelkowane (kapslowane), unikamy lodu w napojach, zwłaszcza kiedy jego pochodzenie jest nieznane, również do mycia zębów używamy jedynie przegotowanej wody. Pokarmy spożywamy tylko gotowane i smażone, najlepiej jeszcze ciepłe. Unikamy potraw surowych, np. sałatek, a na świeże owoce pozwalamy sobie po ich uprzednim dokładnym umyciu, wysuszeniu i obraniu. Podkreślić należy, że zasady te odnieść można nie tylko do wyjazdów do krajów egzotycznych, przydadzą się zapewne także w czasie krajowych wojaży.

 

     Nie wolno ponadto kąpać się w niepewnych zbiornikach wodnych, zwłaszcza jeżeli mogą w nich żyć ślimaki, które przenoszą jedną z groźniejszych chorób tropikalnych - schistosomozę. Z kolei komary przenoszą w tropiku wiele innych groźnych chorób (np. malarię, żółtą gorączkę, gorączkę Denga). Dlatego też należy ich unikać i zrezygnować z wieczornych spacerów, ubierać wieczorami długie rękawy i nogawki, stosować repelenty, spać w odpowiednio zabezpieczonych pomieszczeniach i używać moskitiery.

 

     Jakie choroby zagrażają nam najczęściej w trakcie podróży?

 

Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A)


Choroba ta występuje praktycznie na całym świecie, szczególnie w krajach rozwijających się, o niższym poziomie sanitarnym. Zakażenie następuje drogą pokarmową - np. przez spożycie zanieczyszczonej wirusami wody pitnej i/lub surowych pokarmów w niej mytych. Zachorowaniu sprzyja również bliski kontakt z osobami zakażonymi we wczesnym bezobjawowym okresie choroby. Zapobieganie możliwe jest przez przestrzeganie wcześniej omówionych zasad higieny oraz szczepienie. Na polskim rynku dostępne są szczepionki przeciw WZW A lub skojarzone WZW A+B, które podawane są w cyklu kilku iniekcji, a odporność wytwarza się po drugiej dawce.

 

Dur brzuszny


Występuje głównie w Azji i Afryce. Jest ostrą chorobą zakaźną wywołaną przez bakterie. Zakażenie następuje przez spożycie wody i/lub pokarmów zakażonych. W przenoszeniu zakażenia istotną rolę odgrywają muchy. Po 10-14 dniach od zakażenia pojawia się wysypka, wysoka gorączka do 40oC, zaparcie bądź biegunka. W zapobieganiu istotne są szczepienia i przestrzeganie zasad higieny.

 

Tężec


Do zakażenia dochodzi przez zanieczyszczenie rany glebą lub kurzem. Po około 7-10 dniach występują napady skurczu mięśni. W zapobieganiu jest konieczne jest podanie anatoksyny tężcowej oraz zasada, że po 28 r.ż. należy powtórzyć szczepienie profilaktycznie.

 

Cholera


Występuje na Bliskim Wschodzie, Afryce, Ameryce Płd. Wywoływana jest przez przecinkowca cholery, przenoszonego przez wodę, żywność. Z reguły w 2-3 dni po zakażeniu nagle pojawiają się wymioty, nasilona i obfita biegunka z "ryżowymi" wypróżnieniami. Choroba prowadzi do skrajnego osłabienia, wzmożonego pragnienia, bólów mięśniowych, bezmoczu. Brak pomocy doprowadza w końcu do zgonu.

 

Gorączka Denga


Występuje w większości krajów tropikalnych. Ostra choroba wirusowa przenoszona przez komary. Objawia się po 5-10 dniach napadami gorączki, bólami stawów, mięśni i gałek ocznych, wysypką krwotoczną.

 

Zimnica, malaria


Występuje w Azji, Afryce, Ameryce Płd. i Środkowej, na niektórych wyspach Oceanii. Choroba przenoszona przez komary. Przebieg choroby charakteryzuje się napadami zimnicznymi, narastającą gorączką 40ĄC, z nasilającymi się dreszczami. Po paru godzinach następuje gwałtowny spadek temperatury, z potami i osłabieniem. Kolejne napady prowadzą do niedokrwistości, osłabienia, powiększenia śledziony.

 

Żółta febra


Występuje w Ameryce Płn. i Płd., Afryce. Jest chorobą przenoszoną przez komary. Objawia się gorączką, krwawymi wybroczynami, uszkodzeniem serca, niewydolnością nerek, uszkodzeniem wątroby.

 

Schistosomatoza (bilharcjoza)


Występuje w Afryce i krajach arabskich, a wywołują ją pasożytnicze przywry atakujące wątrobę, pęcherz moczowy i jelito grube. Choroba przenoszona jest m.in. przez ślimaki. Inne rzadziej spotykane choroby tropikalne to: leiszmanioza, filarioza i jaglica.

U.T

Komentarze

dodał: ~trol | 2013-11-05 20:17:07

lolollo poco spamicie ?

dodał: ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ | 2013-11-05 20:16:24

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~lol~~~~~~~~~~~~

dodał: ~Gość | 2013-11-05 20:15:56

lolololololollolololoololololololollololooloolloollolololoolololololololololololololol

dodał: ~trol | 2013-11-05 20:15:20

lolololololololo

dodał: ~Gość | 2012-09-17 22:36:36

dobrze wiedzieć więcej zanim się wyjedzie! my zgłosiliśmy się do poradni przed wyjazdem do Afryki, szkolenie przed wyjazdem, duży zasób informacji na co zwracać uwagę, bardzo ważna też jest możliwość stałego kontaktu w czasie wyjazdu, za co jestem niesamowicie wdzięczna pani dr Iwonie Furman! fakt, że może byłam trochę przewrażliwiona, ale mogłam zadzwonić, zapytać i rozwiać wątpliwości! polecam przychodnię Prosen! http://www.xn--centrummedycynypodry-t8b821a.pl/wazne.html