zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Choroby jelita grubego!22-11-2017

      Choroby jelita grubego
      Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych w Polsce. Stale utrzymuje się tendencja wzrostowa zachorowań na ten nowotwór, wynosząca około 3,5% rocznie u mężczyzn i około 2,5% u kobiet. Wczesne wykrycie zmiany nowotworowej, daje szansę na wyleczenie. Jednakże rak jelita grubego jest dość późno wykrywany. Wskutek tego skuteczność jego leczenia jest niska, a odsetek osób po operacji, które przeżywają dłużej niż 5 lat nie przekracza 25%. Warto zatem lepiej poznać tę chorobę i jej pierwsze objawy.


       Jelito grube składa się z następujących odcinków: wstępnica, poprzecznica, zstępnica, esica oraz odbytnica. Objawy kliniczne raka jelita grubego zależą od umiejscowienia i stopnia zaawansowania nowotworu. Guzy umiejscowione w dolnej części mogą powodować uczucie niepełnego wypróżnienia, nietrzymania stolca i gazów, ból przy wypróżnianiu.


       Do innych objawów mogą należeć krwawienia utajone lub jawne z jelita (z towarzyszącą niedokrwistością), stolce śluzowe, bóle w dole brzucha, wzdęcia, brak łaknienia, chudnięcie, naprzemienne biegunki i zaparcia, czy zmiana rytmu wypróżnień.


       Zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego obarczone są osoby przewlekle cierpiące na choroby zapalne jelit lub polipowatość rodzinną, osoby, których krewni chorowali na raka jelita grubego lub mieli stwierdzone inne choroby jelit (np. polipowatość rodzinna, choroba Leśniowskiego-Crohna), osoby leczone z powodu innych nowotworów (np. raka piersi lub raka trzonu macicy), osoby powyżej 50 roku życia (ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem), oraz ludzie prowadzący niehigieniczny tryb życia (jedzący zbyt mało warzyw i owoców, a za dużo tłuszczu, często pijący alkohol oraz osoby z nadwagą i mające zbyt mała aktywność fizyczną).


       Profilaktyka raka jelita grubego obejmuje zatem przestrzeganie odpowiedniej diety, bogatej w błonnik (w który obfitują produkty pełnoziarniste oraz owoce i warzywa), witaminy (szczególnie A, C i E, gdyż mają one działanie przeciw-utleniające, a więc unieszkodliwiają wolne rodniki, które odgrywają istotną rolę w powstawaniu zmian nowotworowych) oraz wapń. Unikać należy natomiast potraw tłustych, nadmiaru białka pochodzenia zwierzęcego (pokarmy mięsne) i alkoholu. Istotne jest też utrzymanie należnej wagi ciała i zażywanie odpowiedniej ilości ruchu.


       We wczesnym rozpoznawaniu choroby ważne są badania przesiewowe. Od końca 2000 roku w Polsce, z inicjatywy Ministerstwa Zdrowia i Centrum Onkologii w Warszawie, rozpoczęto program masowych badań przesiewowych, w których stosuje się kolonoskopię, jako metodę „przesiewu” – tj. ujawniania osób zagrożonych rakiem jelita grubego. Kolonoskopia jest to metoda badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego polegająca na oglądaniu wnętrza jelita grubego za pomocą długiego i giętkiego instrumentu diagnostycznego – tzw. endoskopu. Badania te powinno się wykonywać szczególnie u osób z grupy ryzyka raz na 10 lat.


       W diagnostyce raka jelita grubego stosuje się następujące metody: badanie palpacyjne, przez odbytnicę (tzw. badanie per rectum), badanie kału na krew utajoną, rektosigmoidoskopię z biopsją, kolonoskopię z biopsją oraz wlew doodbytniczy z podwójnym kontrastem.


       Podstawowym sposobem leczenia raka jelita grubego jest chirurgiczna resekcja jelita grubego. Wycina się także węzły chłonne, do których spływa chłonka z zajętych przez nowotwór części jelita. Leczenie zaawansowanego raka jelita grubego jest jednak trudne i często obarczone niepowodzeniem. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i rozpoznawanie choroby w jej jak najwcześniejszej fazie.

 

     Opracowanie: UT

Komentarze