zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy11-05-2022

     Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy jest obecnie jedną z najczęstszych chorób przewlekłych przewodu pokarmowego. W naszych realiach prawie każdy odczuwa czasem choćby uczucie dyskomfortu w okolicach żołądka, pieczenie, ssanie a nawet ból. Kto najczęściej choruje na chorobę wrzodową? Zarówno starsze jak i nowsze badania wskazują, że pacjenci z chorobą wrzodową wykazują labilność układu nerwowego z dominacją niepokoju, stanów lękowych, napięcia lub skrytość, malkontenctwo, bezsenność, skłonność do depresji.

 

Dziedziczność.

Dużą rolę w jej powstawaniu odgrywa czynnik dziedziczny. Występowanie choroby wrzodowej u potomstwa rodziców, którzy oboje chorowali jest 10 razy częstsze niż w całej populacji. Owrzodzenie dwunastnicy występuje częściej u osób z grupą krwi 0. Wśród przyczyn choroby wrzodowej niedocenianym czynnikiem sprawczym jest palenie tytoniu, a także nadużywanie środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, do których zalicza się aspiryna, ibuprom, paracetamol i inne tego typu leki ogólnodostępne.

 

Helicobacter pylori

Jednak najważniejszą rolę w powstawaniu choroby wrzodowej pełni zakażenie bakterią Helicobacter pylori (HP). Bakteria HP powoduje zapalenie błony śluzowej żołądka. Na tle zapalnym u niektórych osób może rozwinąć się wrzód. Choroba u tych pacjentów ma charakter przewlekły i nawracający a jedyną szansę wyleczenia uzyskuje się przez wyniszczenie bakterii. Leczenie odkażające polega na stosowaniu trzech leków doustnych przez siedem dni. Kolonizację bakterią HP stwierdza się u 99% chorych z wrzodem dwunastnicy i u 75% chorych z wrzodem żołądka. Helicobacter pylori jest czynnikiem rakotwórczym i może doprowadzić do rozwoju raka żołądka.

 


      Objawy choroby wrzodowej są w większości przypadków dość znamienne. Wrzód żołądka powoduje tępy ból w okolicy dołka podsercowego, pojawiający się po przyjęciu pokarmu.
Natomiast wrzód dwunastnicy daje bóle na czczo, bóle nocne, ustępujące po spożyciu pokarmu lub wypiciu szklanki mleka. Dolegliwości sytuują się na prawo od pępka, choć często lokalizacja jest trudna do ustalenia.


      Nawrót choroby następuje w okresie wiosennym i jesiennym. Czasem jednak pierwszym objawem choroby wrzodowej jest krwawienie z wrzodu w postaci krwawych wymiotów lub smolistych stolców. Krwotok jest niebezpiecznym powikłaniem choroby wrzodowej, dlatego każde podejrzenie powinno być weryfikowane badaniem endoskopowym - gastroskopią.

 

Gastroskopia

Gastroskopia jest podstawową metodą diagnostyczną choroby wrzodowej. Pozwala na wnikliwe obejrzenie śluzówki i pobranie wycinka do badań w kierunku HP. W przypadku stwierdzenia HP wyleczenie u większości pacjentów następuje po eradykacji bakterii. U 80% chorych z niewyleczonym zakażeniem HP występują nawroty choroby. Powszechnie stosuje się leki hamujące wydzielanie kwasu solnego w żołądku, który drażni uszkodzoną błonę śluzową. Istnieje zakaz podawania pokarmów sokopędnych, jak: kawa, alkohol, rosół i wyciągi mięsne, potrawy smażone, przyprawy.

 

Należy unikać leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, zaprzestać bezwzględnie palenia tytoniu. Zaleca się częste spożywanie małych objętości pokarmu. Jednak w żadnym przypadku dieta nie powinna oznaczać restrykcji energetycznych, chorego nie wolno głodzić. W okresach wyciszenia choroby można powracać do diety normalnej, jednak z wyłączeniem napojów i potraw silne sokopędnych. Z napojów ciepłych zaleca się herbatę, a głównie herbaty ziołowe jak rumianek, posiadający właściwości łagodząco-kojące i przeciwzapalne. Wrzodowcy powinni też pić często niewielkie ilości mleka.


      Należy pamiętać, że nieleczony wrzód może doprowadzić do przemiany nowotworowej i rozwoju raka, dlatego podejrzewając chorobę wrzodową należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem i w razie konieczności wykonać gastroskopię. Być może będzie to pierwszy krok w kierunku zahamowania transformacji nowotworowej w waszym organizmie.

Czytaj też:

 

Sezon na wrzody

 

Zatrucia pokarmowe

Zespół jelita drażliwego

ENDOSKOPIA PRZEWODU POKARMOWEGO.

Komentarze

dodał: ~Gość | 2015-06-14 21:41:22

Polecam gastroskopię u dr Winiarskiego!!! przyjmuje prywatnie w Centrum Medycznym Skopia-mają krótkie terminy

dodał: admin | 2010-12-02 18:40:04

Dla wyjaśnienia: to jest miejsce na Państwa komentarze,a nie zadawanie pytań. Do tego celu służy nasze Forum, gdzie w dziale Pytania do lekarzy można zadawać pytania i uzyskać odpowiedź specjalisty. Wystarczy kliknąć w obrazek nieco powyżej z lewej strony: http://www.informed.com.pl/forum/viewforum.php?f=2 Pozdrawiam

dodał: marian | 2010-09-02 14:11:14

Czy gastroskopia jest metodą diagnostyczną wiarygodną - dającą 100% pewności, że to choroba wrzodowa ? Bo u mnie jeden mówi tak, a inny być może ? Czy ktoś może odpowiedzieć jak to jest ? Czy są inne badania, aby mieć pewność ? Pozdrawiam Marian