zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Choroba Alzheimera Zgubić bagaż życia... 04-05-2016

Choroba Alzheimera
Zgubić bagaż życia...

      Starość. Najczęściej w ogóle nie dopuszczamy do siebie myśli o niej. Pierwsze jej oznaki tuszujemy kremami, makijażem, zabiegami kosmetycznymi. Czasami jednak dopada nas znienacka, tak że nawet nie zdążymy się obejrzeć i już jesteśmy zdani na łaskę i niełaskę innych. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy dopada nas choroba, przez którą bardzo szybko niedołężniejemy.
      Współczesny człowiek, któremu zaczynają zagrażać choroby geriatryczne, często nie chce przyjąć tego faktu do wiadomości, a uciekając przed jego przyjęciem i akceptacją, jeszcze bardziej pogarsza stan swojego zdrowia. Sytuacja ta najczęściej ma miejsce w przypadku pojawienia się i nasilania dolegliwości psychicznych charakterystycznych dla wieku starszego.
Jedną z chorób, której pojawienie się bardzo trudno jest nam zaakceptować, jest Choroba Alzheimera, często określana jako „choroba dwudziestego wieku”. Jest ona „przewlekłym, postępującym, nieodwracalnym zaburzeniem mózgu, które prowadzi do demencji, czyli otępienia” (patrz: Sharon Fish „Choroba Alzheimera” Oficyna Wydawnicza Vocatio, Warszawa 1999 r.). Same słowo demencja oznacza dosłownie „utratę umysłu”. Choroba Alzheimera została wykryta i wyodrębniona z pośród innych chorób geriatrycznych w 1906 r. przez dr Alzheimera, który postanowił zbadać fragment tkanki mózgowej swojej zmarłej pacjentki, cierpiącej z powodu dezorientacji, utraty pamięci zagubienia, bezsenności, depresji i halucynacji. Doktor wykrył wewnątrz komórek nerwowych zmarłej pacjentki ogromną ilość skręconych włókien, które nazwał zwyrodnieniami neurofibrylarnymi oraz bardzo dużo zwłókniałych płytek ulokowanych pomiędzy komórkami mózgu; płytki te były już znane wcześniej pod nazwą płytek starczych, ale wykrywano je u osób znacznie starszych niż zmarła pacjentka dr Alzheimera. W 1970 r. naukowcy odkryli jeszcze jedną charakterystyczną cechę tej choroby, mianowicie u osób na nią cierpiących brakuje substancji będącej przekażnikiem między komórkami nerwowymi.
      Niegdyś otępienie starcze i chorobę Alzheimera, starano się od siebie odróżnić i inaczej sklasyfikować. Dzisiaj uważa się, że jest to ten sam proces. Najwyżej odróżnia się je „wiekowo” - choroba Alzheimera pojawia się zwykle przed sześćdziesiątym piątym rokiem życia, natomiast otępienie starcze typu Alzheimerowskiego po sześćdziesiątym piątym roku.
Jakie są charakterystyczne objawy choroby Alzheimera? Zmiany, jakie pojawiają się na samym początku są niezwykle subtelne i trudne do zauważenia, zarówno przez samego chorego, jak i jego najbliższe otoczenie. Stopniowo jednak nasilają się, aż w końcu prowadzą do zupełnego ubezwłasnowolnienia osoby chorej. Przede wszystkim następuje utrata pamięci, szczególnie wydarzeń niedawnych, osłabia się zdolność koncentracji i umiejętność przetwarzania nowych informacji. Kolejnym charakterystycznym objawem jest dezorientacja i zagubienie. Chory często gubi się idąc dokądś, zapomina aktualne daty, nie pamięta imion swoich bliskich.
      W póżniejszym stadium choroby dochodzą do tego objawy takie jak nieustanne wędrowanie, nierozpoznawanie osób bliskich, a nawet własnego odbicia w lustrze. Jednym z objawów charakterystycznych w pierwszym stadium choroby są również zaburzenia mowy, chory długo szuka dotąd znanych sobie najprostszych słów, zwrotów, potem przestaje kończyć zdania, często mowa staje się zupełnie niezrozumiała dla otoczenia. Wszelkie, najprostsze umiejętności, których uczy się człowiek w trakcie swojego rozwoju (pranie, gotowanie, prowadzenie samochodu) zmniejszają się, aż w końcu zupełnie zanikają. Dotyczy to również higieny osobistej. Wczesnemu stadium choroby Alzheimera towarzyszy często depresja. Może występować zobojętnienie lub pobudzenie i uczucie tzw. „wariowania”. Wszystkie opisane wyżej objawy owszem, charakteryzują tę chorobę, ale w celu diagnozy niezbędna jest wizyta u lekarza i wykonanie szeregu badań, które wykluczą innego rodzaju dolegliwości. Kiedy jednak okaże się, że my lub ktoś nam bliski cierpi na Chorobę Alzheimera, niezbędnym jest podjęcie określonych działań, które odtąd ułatwią życie nam i naszym bliskim. O tym, co należy zrobić po stwierdzeniu przez lekarza tej właśnie choroby napiszemy w jednym z następnych artykułów.

Komentarze

dodał: ~Gość | 2011-03-30 19:44:03

Chciałbym polecić odzież dla osób starszych chorych na Alzheimera.Polecana szczególnie dla osób z zaburzeniami snu oraz skłonnościami do częstego niepożądanego rozbierania. Odzież 4Care ułatwia lub ogranicza dostęp do pieluchy pacjenta. Ułatwia ubieranie pacjenta Zapraszam na strone www.4care.com.pl

dodał: ~Gość | 2011-02-27 17:36:41

20 lat pracuje z chorymi na Alzheimera i demencje.Sa to dwie rozne jednostki,dziwie sie ze ludzie z tytulami maja z problem z klsyfikacja tyh chorob.TO TAK JAK GRYPA A ZAPALENIE OSKRZELI