zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Chirurgia stomatologiczna - coś więcej niż usuwanie zębów 28-01-2019

Usuwanie zębów to podstawowe zadanie chirurga stomatologicznego. Jednak wachlarz wykonywanych przez niego zabiegów jest znacznie szerszy; należy do nich bowiem także usuwanie zmian zapalnych i resekcja wierzchołka kamienia, hemisekcja i radektomia, leczenie urazów zębów, chirurgia przedprotetyczna i przyzębia.

 

Usuwanie oraz operacyjne usuwanie zębów

Ekstrakcji zębów dokonuje się w sytuacji, gdy nieskuteczne jest leczenie kanałowe, a próchnica całkowicie zepsuła cały ząb. Ponadto, zęby kwalifikujące się do usunięcia, to zęby zatrzymane, mądrości oraz inne, które przeszkadzają w wykonaniu prawidłowej odbudowy protetycznej. Zawsze przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym, a przed jego wykonaniem stomatolog zleci zdjęcie RTG, aby zorientować się między innymi w sobie ukorzenienia danego zęba.

Szczególnym rodzajem tego zabiegu jest operacyjne usuwanie zębów, zlecane wtedy, gdy należy dokonać także ekstrakcji korzenia.

 

Usuwanie zmian zapalnych i resekcja wierzchołka korzenia

Kolejnym często przeprowadzanym zbiegiem z dziedziny chirurgii stomatologicznej jest resekcja wierzchołka korzenia. Zabieg ten polega na odcięciu wierzchołka korzenia zęba, przy jednoczesnym usunięciu powstałych na skutek choroby stanów zapalnych. Na koniec korzeń zostaje zabezpieczony, by uchronić go od kolejnego stanu zapalnego.

Zabieg ten przeprowadzimy między innymi w Centrum Stomatologii Medidens w Częstochowie.

 

Hemisekcja i radektomia

Zabiegi te przeprowadza się w przypadku zębów wielokorzeniowych, nie kwalifikujących się do leczenia kanałowego, z powodu ich złego stanu. Radektomia polega na odcięciu całego korzenia, w trakcie hemisekcji z kolei usunięta zostanie połowa zęba wraz z jednym z korzeni, na którym stomatolog zamontuje koronę protetyczną.

 

Chirurgia przedprotetyczna

W zakres chirurgii stomatologicznej wchodzą także zabiegi, przygotowujące jamę ustną do leczenia protetycznego. Będzie to usuwanie zębów, wyrównanie zniekształceń, wyeliminowanie zmian chorobowych kości, a także tkanek miękkich.

 

Chirurgia przyzębia

Chirurgia przyzębia obejmuje usunięcie tkanek miękkich, usuwanie zębów oraz kości. W jej zakres wchodzi także profilaktyka, czyli zabiegi mające na celu wyeliminowanie stanu zapalnego i odbudowę tkanek, które zostały utracone w trakcie choroby.

W gabinetach chirurgii stomatologicznej najczęściej przeprowadza się tak zwany kiretaż otwarty, w trakcie którego oczyszczone zostają kieszonki zębowe.   

Komentarze