zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Chirurgia plastyczna nie tylko dla kobiet! Jakim zabiegom poddają się mężczyźni? 20-08-2020

Przyjęło się, że chirurgia plastyczna jest działem „dedykowanym” przede wszystkim – jeśli nie wyłącznie – kobietom. Tymczasem mężczyźni również poddają się różnego rodzaju zabiegom zarówno z zakresu medycyny estetycznej, jak i chirurgii plastycznej. Jest to zjawisko zupełnie normalne, które nie powinno być tematem tabu. Warto wspomnieć o nim w kilku słowach!

Mężczyzna u chirurga plastycznego

O ile poprawianie urody przez kobiety – nawet przy użyciu metod dość inwazyjnych – nikogo już nie dziwi i nie oburza, o tyle w przypadku mężczyzn nadal jest to temat mocno kontrowersyjny, wywołujący spore emocje. Dlaczego?

Tutaj chyba nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Możemy natomiast domyślać się, że mężczyzna poddający się zabiegom z zakresu chirurgii plastycznej postrzegany jest jako próżny i mało męski. Czy tak jest w istocie? Oczywiście, że nie! Chirurgia plastyczna służy czemuś znacznie więcej niż tylko wspomnianemu poprawianiu urody dla samego faktu jej poprawienia.

W wielu przypadkach zdecydowanie polepsza bowiem jakość życia i umożliwia normalne funkcjonowanie. Pozwala rekonstruować ciało po różnego rodzaju wypadkach, urazach i chorobach, dając nadzieję i przywracając pewność siebie. Zanim więc kolejnym razem zbyt szybko i pochopnie ocenimy czyjąś motywację, warto zastanowić się, czym tak naprawdę podyktowana jest chęć poddania się określonemu zabiegowi.

 

Zabiegi, którym poddają się mężczyźni

Ginekomastia. Jednym z częstszych zabiegów jest ginekomastia u mężczyzn. Ginekomastia, inaczej przerost sutka u mężczyzn (jednostronny bądź obustronny), to problem nie tylko natury kosmetycznej. Ma ona bardzo negatywny wpływ na psychikę – mężczyzna traci pewność siebie i poczucie męskości. Ponadto może ona dawać nieprzyjemne objawy fizyczne – ból o różnym natężeniu, ciągłe pieczenie i swędzenie. Przyczyn ginekomastii może być wiele, od zaburzeń hormonalnych, po otyłość, niewydolność nerek czy przyjmowanie określonych leków.

Ginekomastia może pojawić się w każdym wieku. W okresie dojrzewania często jest przypadłością chwilową i samoistnie mija po niedługim czasie, ale nie zawsze tak się dzieje. Jeżeli zmiana diety i wprowadzenie aktywności fizycznej nie rozwiązują problemu, jedynym wyjściem jest operacja. W jej trakcie chirurgicznie usuwa się nadmiar tkanki gruczołowej i skóry, można też zabieg ten połączyć z liposukcją. Celem jest przywrócenie męskiego wyglądu klatki piersiowej.

Plastyka powiek i lipofilling. Mężczyźni coraz chętniej poddają się również zabiegom w obrębie oczu. Przede wszystkim plastyce powiek dolnych i górnych oraz lipofillingowi cieni i worków pod oczami. Podczas zabiegu plastyki można wykonać lipofilling. Plastyka powiek polega na usunięciu nadmiaru skóry oraz tkanki tłuszczowej. Nacięcia prowadzone są w miejscu naturalnego załamania skóry. Zakładane szwy są bardzo cienkie, dlatego zabieg nie wiąże się z powstawaniem widocznych blizn. Lipofilling natomiast jest procedurą przeszczepiania własnej tkanki tłuszczowej pacjenta. Dzięki zabiegowi temu można z powodzeniem wypełnić zmarszczki, głębokie bruzdy i inne ubytki powstałe w wyniku urazów czy przebytych chorób.

Korekta nosaTo także popularny zabieg wśród mężczyzn. Celem operacji nosa jest nadanie mu kształtu, który będzie harmonizował z rysami twarzy. Może ona polegać między innymi na usunięciu garbu, zmniejszeniu bądź skróceniu czubka czy zmianie kąta pomiędzy górną wargą i nosem. Chirurdzy plastyczni zajmują się również rekonstrukcją nosa. Operacja odbywa się w znieczuleniu ogólnym, a czas rekonwalescencji wynosi około 10 dni. W tym czasie należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego.

Decydując się na jakikolwiek zabieg z zakresu chirurgii plastycznej, należy dać sobie czas na znalezienie najlepszego specjalisty, który zapewni nam pełen profesjonalizm i bezpieczeństwo. Warto więc poświęcić nieco czasu na poszukiwania i nie kierować się emocjami.

Komentarze