zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Charakterystyczne objawy chorej trzustki 15-02-2018

Trzustka - funkcja w organizmie

Trzustka to narząd odpowiedzialny za produkcję enzymów trawiennych oraz hormonów, np.: insuliny i glukagonu. Znajduje się w nadbrzuszu, pomiędzy kręgosłupem a żołądkiem. Ciężkostrawna i tłusta dieta, alkohol czy papierosy powodują, że trzustka może chorować. Nieodpowiedni styl życia i niezdrowe jedzenie mogą powodować poważne konsekwencje zdrowotne, a nawet prowadzić do rozwoju nowotworu. Zapalenie czy rak trzustki to poważna choroba, wymagająca natychmiastowej ingerencji lekarskiej.

Ostre zapalenie trzustki - objawy

Do ostrego zapalenia trzustki dochodzi, gdy białka budujące trzustkę zaczynają być trawione. Jest to wynik, najczęściej, nadużywania alkoholu, chorób autoimmunologicznych, zakażeń wirusowych czy urazów jamy brzusznej. Objawem chorej trzustki jest bardzo silny ból brzucha, gorączka, przyspieszone bicie serca, nudności i wymioty a także intensywne zaczerwienienie twarzy.

Przewlekłe zapalenie trzustki - objawy

Przewlekłe zapalenie trzustki prowadzi do nieodwracalnego zniszczenia narządu. Do wystąpienia schorzenia przyczynia się długoterminowe nadużywanie napojów alkoholowych, co odpowiada większości zachorowań. Objawem przewlekłego zapalenia trzustki jest silny ból brzucha, który pojawia się zwłaszcza po zjedzeniu obfitego posiłku lub wypiciu alkoholu. Osoba chora może skarżyć się również na wymioty, biegunkę lub wzdęty brzuch. Objawem choroby jest również utrata masy ciała, oddawanie tłuszczowych stolców oraz, w przypadku zaawansowanego zapalenia trzustki, również cukrzyca.

Trzustka a nowotwór

Rak trzustki lokalizuje się najczęściej w głowie lub trzonie narządu. Czynniki ryzyka wystąpienia nowotworu to, np.: uwarunkowania genetyczne, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, cukrzyca oraz otyłość. Wczesne objawy raka trzustki to: bóle brzucha i pleców, niechęć do jedzenia, utrata wagi, nudności i wymioty, a także biegunka. Późniejszym symptomem wystąpienia nowotworu może być krwawienie z przewodu pokarmowego, wodobrzusze, żółtaczka lub zakrzepica.

Chora trzustka - jakie badania wykonać?

Objawy chorej trzustki nie zawsze są charakterystyczne, dlatego warto wykonywać regularne badania kontrolne. W badaniu krwi należy zwrócić uwagę na poziom leukocytów oraz stężenie amylazy, które można również określić na podstawie analizy moczu. Przewlekłe zapalenie trzustki diagnozuje się także opierając się na wyniku badania USG lub RTG brzucha. W niektórych przypadkach lekarz może również zlecić wykonanie tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego lub endosonografii.

Komentarze