zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

CENTRUM DIAGNOSTYKI MEDYCZNEJ "MEDIX" - Wrocław 01-01-1970

 

 
CENTRUM DIAGNOSTYKI MEDYCZNEJ "MEDIX" - Wrocław

Zdrowie w centrum uwagi !

Dzisiaj nikt z nas nie wyobraża sobie już życia bez zdjęć rentgenowskich, powszechnie dostępnej ultrasonografii czy badań mammograficznych. Diagnostyka obrazowa, coraz lepsza, coraz dokładniejsza, coraz mniej inwazyjna stanowi w tej chwili nieodłączny element procesu stawiania diagnozy, nadzorowania postępów leczenia czy obserwacji prawidłowego rozwoju płodu. Powstaje wiele ośrodków oferujących swoje usługi w tej dziedzinie. Ale aby mieć pewność, że poddając się takim badaniom nie narazimy naszego zdrowia i aby wynik badania mógł być brany pod uwagę przy dalszym leczeniu, warto zdecydować się na ośrodki ściśle wyspecjalizowane w przeprowadzaniu takich badań. Jednym z takich miejsc we Wrocławiu jest Centrum Diagnostyki Medycznej MEDIX.

Rozmawiamy z dr Tadeuszem Śliwińskim.

IM -Centrum istnieje od 1995 roku, czyli już ponad 10 lat.
- Tak, była to jedna z pierwszych pracowni diagnostycznych we Wrocławiu i pierwsza tego typu, nastawiona na kompleksowe przeprowadzanie badań. Od początku oferowaliśmy badania rentgenowskie, mammografii i ultrasonograficzne. W miarę rozwoju nauki wprowadzaliśmy nowe badania, takie jak endoskopia, a także nowe metody, jak choćby badania dopplerowskie i obrazowanie ciąży za pomocą aparatów 3D/4D.
IM - Wiąże się z tym posiadanie odpowiednich urządzeń.
- W ciągu całego okresu istnienia ośrodka kilkakrotnie wymienialiśmy sprzęt. W tej chwili jesteśmy w posiadaniu aparatów z 2007 roku, najnowszych we Wrocławiu. Zakupiliśmy miedzy innymi mammograf GE ALPHA RT. Aparat ten charakteryzuje się stosunkowo niewielkimi wymiarami i znacznie rozszerzonymi możliwościami ukierunkowania wiązki promieni, co z jednej strony pozwala na uzyskanie lepszej ostrości, a z drugiej- zmniejsza dawkę promieniowania, jaką otrzymuje pacjentka.
IM - No właśnie, tyle się słyszało o przypadkach nadmiernego napromieniania.
- Nasze aparaty przechodzą coroczne testy techniczne, przeprowadzane między innymi przez komisję nadzoru radiologicznego. W uznaniu naszej jakości otrzymaliśmy certyfikat ISO 2000.
IM - Badania to nie tylko sprzęt, ale i personel.
- Osoby odpowiedzialne za użytkowanie sprzętu są wysokiej klasy fachowcami. W trakcie rozwoju poszerzyliśmy naszą działalność o konsultacje lekarskie z licznych dziedzin, przeprowadzane przez wysokiej klasy specjalistów z terenu Dolnego Śląska. Nawiązaliśmy współpracę z chirurgami-onkologami z Ośrodka Szybkiej Diagnostyki Chorób Piersi, znajdującego się w tym samym budynku, co nasze Centrum. Codziennie po południu mieszkanki Wrocławia mogą tam skorzystać z bezpłatnych konsultacji onkologicznych i wykonywanych w naszym Centrum bezpłatnych badań usg piersi i mammografii. Cały program jest finansowany przez Miejski Wydział Zdrowia.


IM - Skoro już rozmawiamy o badaniach skierowanych typowo do kobiet. W tej chwili standardem jest przeprowadzanie badań usg w ciąży.
- W naszym ośrodku dysponujemy sprzętem do diagnostyki trójwymiarowej. Jest on wyposażony w specjalne oprogramowanie, sprowadzane aż z Brukseli, które zapewnia znacznie większe możliwości obróbki obrazu. Ten aparat pozwala na wczesne wykrycie wszelkich wad i nieprawidłowości rozwojowych dziecka, zaburzeń przepływu krwi w obrębie naczyń pępowinowych i łożyska, co daje możliwość szybkiego wdrożenia leczenia, niejednokrotnie jeszcze w okresie płodowym. Przyszłe mamy mają szansę zobaczyć jak ich dziecko się porusza, ziewa, rusza palcami tak jakby obserwowały je w rzeczywistości. Oczywiście wykonywany jest zapis całego badania i pacjentka otrzymuje obrazy na płycie CD.
IM - Pytanie, które nurtuje wszystkie matki. Czy takie badanie jest bezpieczne?
- Nie ma żadnego zagrożenia ani dla matki ani dla dziecka. Badania są wykonywane przez doświadczonych specjalistów ginekologów – położników.
IM - Ale diagnostyka ultrasonograficzna to nie tylko badania płodu.
– Oczywiście, to tylko wąski wycinek. Wykonujemy całkowitą diagnostykę usg, zaczynając od tej najbardziej standardowej obejmującej jamę brzuszną, serce (echokardiografia), tarczycę, poprzez gruczoły piersiowe i narząd rodny, jądra, gruczoł krokowy, ślinianki, badanie naczyń, a kończąc na specjalistycznych badaniach wykonywanych przez ortopedów.

 

IM -  Kiedy ortopeda może potrzebować takiego badania?
- Mówimy tutaj o wykonywaniu badań wszystkich stawów, obrazowaniu stanu ścięgien i mięśni. Łatwo w ten sposób zdiagnozować zmiany leżące tuż pod skórą, jak na przykład guzki.
IM - Wspomniał Pan o badaniu naczyń.
– Wykonujemy badania przepływów naczyniowych metodą Dopplera, zarówno żył jak i tętnic. Pozwala to wykryć wszelkie nieprawidłowości w budowie naczyń i szybkości przepływu krwi, a także określić istnienie ewentualnych przeszkód. Oprócz usg, naczynia żylne obrazujemy za pomocą flebografii, czyli badania polegającego na podaniu środka kontrastowego do wnętrza naczynia, co pozwala uwidocznić żyłę na zdjęciu rentgenowskim.
IM- To nie jedyne badanie z użyciem kontrastu, jakie Państwo wykonują.
– Badania kontrastowe służą między innymi do obrazowania układu moczowego (urografia i cystografia), badania ślinianek (sialografia), a także układu pokarmowego. Choć w tym ostatnim wypadku znacznie częściej wykonujemy badania endoskopowe, takie jak gastro- i rektoskopia. W odróżnieniu od innych pracowni endoskopii, do badań tego typu używamy tylko sprzętu jednorazowego, co zapewnia znacznie wyższe bezpieczeństwo. Badania przeprowadzane są przez doświadczonych operatorów i przy asyście wyspecjalizowanych pielęgniarek. Oczywiście na życzenie badania wykonujemy w znieczuleniu, ale wiążą się z tym dodatkowe koszty obejmujące opiekę anestezjologa. Dodam jeszcze, że przy pracowni rektoskopii istnieje poradnia zajmująca się terapią chorób odbytu.


IM – Jak dla zwykłego pacjenta wygląda taka wizyta w Państwa ośrodku?
– Pacjenci umawiają się na konkretną godzinę. Ośrodek jest czynny 6 dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8 do 19, a w soboty do 13, stąd każda osoba może dopasować termin, który jej odpowiada. Wszystkie badania są opisywane przez specjalistę, w związku z czym, pacjent wychodzi z kompletnym wynikiem. Jeśli potrzebne jest dalsze specjalistyczne postępowanie, pacjent jest informowany, gdzie takie może uzyskać, i to zarówno, jeśli chodzi o konsultacje specjalistów jak i diagnostykę wyższego rzędu (także w ośrodkach zagranicznych). W każdym przypadku postępujemy zgodnie z naszym mottem: „Zdrowie zawsze w centrum uwagi”.


Opracowanie BW

Zdjęcia: redakcja WIM

Komentarze

dodał: pacjent | 2014-03-10 14:50:30

Miejsce do którego z chęcią wrócę jeśli będzie taka konieczność. Podoba mi się to w jaki sposób są tam traktowani pacjenci i jak wiele znaczą dla lekarzy i całego personelu medycznego. Jestem pełna podziwu dla ich zapału do pracy i profesjonalizmu. Polecam

dodał: ~Gość | 2014-01-24 18:03:30

Świetna placówka, mają dobry i nowoczesny sprzęt, przychodnia nowoczesna i dobrze wyposażona, łatwy kontakt telefoniczny, miła obsługa w rejestracji, mają wielu wspaniałych specjalistów. Jeśli ktoś szuka świetnego specjalisty polecam Medix.