zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Buzdyganek naziemny - właściwości i jego zastosowanie 28-08-2018

 

Szczególna dbałość o ciało bardzo często przejawia się również w budowaniu jego masy oraz rzeźby. Wizyty na siłowni, profesjonalnie przygotowywane treningi oraz dedykowana dieta w znaczący sposób wpływają na to, że sylwetka nabiera wymarzonych kształtów. Budowanie każdej Patrii mięśni. Zwiększanie masy oraz tonizowanie innych sprawia, że najczęściej skupiamy się na mięśniach ramion, nóg i klatki piersiowej. Ważne przy tym są nie tylko ćwiczenia ale również zapewnienie odpowiedniego odpoczynku.

 

Sportowcy chętnie sięgają po dedykowane napoje proteinowe oraz specjalne odżywki. Optymalna dieta ma na celu budowanie masy  mięśniowej, a jej kluczem jest dostarczenie organizmowi jak największej ilości białka. Co jakiś czas na rynku pojawiają się również niemalże rewolucyjne produkty, które szybko i efektywnie mają pomóc zwiększyć masę mięśniową. Częstym skalnikiem głównym w tych preparatach jest buzdyganek naziemny, czyli Tribulus Terrestris

 

Buzdyganek naziemny jest rośliną, która posiada silne właściwości podnoszące poziom testosteronu. Poza tym jest również naturalnym afrodyzjakiem. Profesjonalne odżywki oparte na działaniu tej rośliny wykazują silne działanie analityczne i z drugiej strony nie blokują działania hormonów. Buzdyganek naziemny w znaczący sposób pomaga zbudować masę mięśniową, zredukować tkankę tuszową przy wzroście wydolności i siły. Warto zwrócić uwagę, że działa w harmonii z organizmem i dlatego jest zdecydowanie lepszym środkiem niż inne syntetyczne składniki.

 

Wstęp o buzdyganku naziemnym

 

Buzdyganek naziemny zwany jest inaczej tribulus terrestirs i jest rośliną z rodziny parolistowatych. Rośnie przede wszystkim w Azji, Afryce oraz Australii, ale dzięki fantastycznym właściwościom znany jest na wszystkich kontynentach. Buzdyganek naziemny charakteryzuje się żółtymi kwiatami i owłosionymi liśćmi, a łodygi mogą osiągać długość nawet 30 centymetrów. Z rośliny najcenniejsze są małe zielone owoce oraz korzenie, które rewelacyjnie działają na zdrowie seksualne. Obecnie buzdyganek naziemny najczęściej jest wykorzystywany w suplementach diety dla sportowców, ale same preparaty i roślina wzbudzają równe kontrowersje, a opinie a temat ich działania są bardzo podzielne.

 

Wartości odżywcze buzdyganka naziemnego

 

W owocach i korzeniach buzdyganka naziemnego znaleźć można wiele substancji, które doskonale wpływają na zdrowie. Przede wszystkim są bogatym źródłem polifenoli, saponin oraz indoli, które są niezbędne przy zatrzymywaniu aktywności enzymów, które przetwarzają anaboliczny testosteron. Dzięki temu u mężczyzn nie występuje ginekomastia, czyli przerost gruczołów skutkowych. Dodatkowo składniki te hamują łysienie. Poza tym buzdyganek naziemny to również źródło protodioscyny, która jest odpowiedzialne za pobudzenie seksualne. Zawarta lutropina naturalnie produkuje testosteron. W buzdyganku naziemnym znajdziemy również flawonoidy i fitosterole, a sama roślina wykazuje bardzo skuteczne działanie przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne.

 

Wpływ buzdyganka naziemnego na organizm człowieka

 

Buzdyganek naziemny jest rośliną znaną od ponad 5000 lat i od samego początku doceniane były jego właściwości prozdrowotne. Przede wszystkim wykorzystywała je medycyna indyjska i chińska, ale można się również spotkać z tym, że po buzdyganek naziemny sięgali również medycy z Korei, Grecji i Japonii. Roślina była przede wszystkim stosowana w leczeniu zaburzeń niepłodności, a także innych zaburzeń seksualnych. Poza tym działała wzmacniająco i tonizująco.

 

U mężczyzn buzdyganek naziemny działa jak afrodyzjak - wzmacnia ich libido oraz wspomaga walkę z zaburzeniami erekcji. Poza tym jest rewelacyjnym środkiem, który obniża ciśnienie i wspomaga terapię zaburzeń oddawania moczu. Wspiera także działanie wszystkich organów i poprawia funkcjonowanie układu krążenia. Niektórzy nawet podkreślają, że podnosi odporność.

 

Od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku buzdyganek naziemny jest stosowany przez sportowców. Jego pozytywne działanie na poprawę funkcjonowania mięśni bułgarscy naukowcy oparli na badaniach, które potwierdziły, że buzdyganek naziemny zdolny do podnoszenia hormonu luteinizującego we krwi.

 

Sam Buzdyganek naziemny znany jest z wielu równych zastosowań, ale najczęściej jest stosowany w celu poprawy jakości życia seksualnego. W opinii wielu pacjentów już po kilku dniach stosowania uzyskuje oczekiwane efekty. Na korzyść buzdyganka naziemnego działa przede wszystkim fakt, iż jest to naturalny i stosowany od wieków preparat, który zwiększa również ilość i żywotność plemników. Warto zauważyć, że zioło zalecane jest również kobietom, u których pobudza owogenezę. Poza tym działa pobudzająco i pomaga likwidować oznaki zmęczenia i senności. A z drugiej strony wspomaga regenerację i poprawia jakość snu.

 

W jakiej postaci można kupić buzdyganka naziemnego

 

Zioło z rodziny parolistowatych obecne jest w wielu suplementach. Można je stosować w formie sproszkowanej oraz w postacie kapsułek. Zalecana dzienna dawka to od 250 mg do 750 mg w formie ekstraktu 10:1. Sportowcy mogą przyjmować 2-3 gram dziennie, natomiast osobom stosującym go w celach leczniczych zaleca się do 6 gram produktu. Buzdyganek naziemny znaleźć można również w popularnych suplementach takich jak GH Balance, Metadrol, Probolan 50, które doskonale wspomagają trening siłowy.

 

Możliwe skutki uboczne podczas stosowania buzdyganka naziemnego

 

Buzdyganek naziemny może mieć działanie moczopędne. Jego przedawkowanie może u mężczyzn skutkować problemami z zasypianiem oraz ciągłym podnieceniem seksualnym. U kobiet działaniem ubocznym może być na przykład nadmierne owłosienie twarzy wynikające ze zbyt wysokiego poziomu testosteronu. Stosowania nie zaleca się pań w ciąży, a także kobietom karmiącym.

Komentarze