zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Bóle kręgosłupa 13-01-2021

     Dolegliwości bólowe kręgosłupa są jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarza. Dotyczą ludzi w różnym wieku. Połowa ludzi po 50-tym roku życia i praktycznie wszyscy po 70-tym mają do czynienia z tym problemem.

     Przyczyn dolegliwości bólowych kręgosłupa jest wiele. Najczęstsza z nich to choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, pozostałe to: zapalenia w obrębie kręgosłupa, gruźlica, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, zmiany w odcinku stawu krzyżowo-biodrowego, nowotwory pierwotne i przerzutowe kręgosłupa, złamania kompresyjne trzonów kręgów na tle osteoporozy.

     Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa dotyczy około 80% populacji. Zwyrodnienie dotyczy głównie krążków międzykręgowych i stawów między wyrostkami stawowymi kręgów. Pierwsze zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych rozpoczynają się już około 20 roku życia. Jest to spowodowane procesem utraty wody przez krążek międzykręgowy w wyniku którego krążek powoli zaczyna tracić swoją elastyczność. Zwyrodnienie krążków przenoszących główne obciążenia kręgosłupa powoduje nadmierne obciążenie stawów międzykręgowych w wyniku czego ulegają one uszkodzeniu. Przyczyn zwyrodnienia jest wiele: nadmierne obciążnie kręgosłupa (szczególnie w skrzywieniach kręgosłupa), dźwiganie ciężarów, otyłość, nieprawidłowe ustawienie miednicy powodujące skrzywienie kręgosłupa, siedzący tryb życia, zmiany po urazach kręgosłupa, wady wrodzone, wibracje, zaburzenia odżywcze i hormonalne.

     Objawami zwyrodnienia kręgosłupa poza bólami kręgosłupa (początkowo po wysiłku, a w miare rozwoju choroby także spoczynkowymi) są:
- ograniczenie ruchomości kręgosłupa,
- wzmożone napięcie mięśni,
- bóle spowodowane uciskiem korzeni nerwowych (rwa barkowa, kulszowa),
- zaburzenia czucia,
- zaniki mięśniowe.
     W chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa ogromne znaczenie ma profilaktyka. Polega ona na unikaniu nadmiernych przeciążeń kręgosłupa, utrzymywaniu odpowiedniej masy ciała, wykonywaniu ćwiczeń wzmacniających mięśnie stabilizujące kręgosłup, pracy w odpowiedniej pozycji.

     Leczenie choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa jest długotrwałe. W czasie ostrych objawów bólowych zalecany jest wypoczynek w pozycji leżącej, podawanie leków przeciwbólowych, fizykoterapia (diatermia, diadynamik, termoterapia). Ważne jest stosowanie kinezyterapii czyli ćwiczeń wzmacniających mięśnie grzbietu i brzucha. W przypadkach choroby uporczywie nawracającej stosuje się gorsety ortopedyczne, a w przypadku choroby z ciężkimi objawami leczenie operacyjne.

     Każdy może stosując zasady profilaktyki zadbać o swój kręgosłup. Gdy wystąpią bóle kręgosłupa należy zgłosić się do lekarza który po ustaleniu przyczyn bólu zastosuje odpowiednie leczenie.

G.K.

Czytaj także:

 

Zespoły bólowe kręgosłupa.

 

Kręgosłup - oś naszego ciała, jego zmiany zwyrodnieniowe i stany chorobowe.

 

Tomografia czy rezonans? Oto jest pytanie.

OSTEOPOROZA !

Komentarze