zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Ból kręgosłupa w ciąży ? przyczyny i łagodzenie go 13-04-2018

Zaniedbany kręgosłup, a ciąża

 

Jeśli kobieta od lat zaniedbuje swój układ kostno-stawowy, wówczas może on dać o sobie znać, gdy ta zajdzie w ciążę. Mowa nie tylko o braku aktywności, ale także o złych nawykach tj. zakładanie nogi na nogę, garbieniu się czy spaniu na nierównym materacu. Jeśli chociaż jedno z tych przyzwyczajeń jest nagminne, kobieta zachodząc w ciążę może odczuć dotkliwy bunt ze strony kręgosłupa.

 

Słaby kręgosłup w duecie z przybieraniem na wadze jest niezwykle osłabiony, czego skutkiem może być m.in. przemieszczenie się dysków, ucisk na zakończenia nerwowe czy też nadmierne napięcie mięśni przykręgosłupowych znajdujących się w okolicy lędźwiowej. Nie ma określonego momentu w którym może w ciąży pojawić się ból pleców. Można jednak powiedzieć, że najczęściej występuje on w trzecim trymestrze. Zwykle boli tzw. krzyż, czyli odcinek lędźwiowo-krzyżowy. Niestety, bardzo często zdarza się, że promieniuje on do pośladków, a nawet nóg.

 

Jak można walczyć z bólem kręgosłupa? Przede wszystkim zwiększyć aktywność, przybierać bezpieczne dla kręgosłupa pozycje, a ponadto warto również skorzystać z masaży. Kolejna opcja, to także różnego rodzaju turnusy rehabilitacyjne nad morzem (np. http://www.all-tourist.pl/turnusy-rehabilitacyjne). To bardzo dobra dawka specjalistycznych zabiegów połączonych z przebywaniem w sprzyjającym dobremu samopoczuciu klimacie.

 

Ból kręgosłupa w ciąży - kiedy skonsultować się z lekarzem?


Ból kręgosłupa w ciąży może być dolegliwością zupełnie naturalną, jednak istnieje kilka przypadków, które powinny nas zaniepokoić i niezbędna będzie konsultacja z lekarzem. I tak, wizyta u specjalisty wskazana jest przede wszystkim wówczas, gdy bóle występujące w dolnym odcinku pleców stają się rytmiczne i nie ustępują po zmianie pozycji. Kolejny niepokojący objaw jest wtedy, gdy dolegliwości bólowe pojawiają się lub stają się większe podczas oddawania moczu. Bardzo prawdopodobne jest to, że w grę nie wchodzi wcale kręgosłup, a infekcja dróg moczowych. Nie można także bagatelizować promieniujących, silnych bóli nóg połączonych z zaburzeniem ich czucia oraz osłabieniem siły, a także bóli pojawiających się w obrębie spojenia łonowego oraz stawów biodrowych (zwłaszcza, gdy utrudniają one poruszanie się).

Komentarze