zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Blizny ? poznaj sposób na skuteczne pozbycie się ich 07-09-2021

Blizny często wydają nam się nieestetyczne, a do tego stanowią smutną pamiątkę po przykrych dla nas okolicznościach. Mogą stanowić pozostałość po operacji, trądziku czy losowym wypadku. Nic więc dziwnego, że wolelibyśmy sprawić, aby stały się one mniej widoczne na naszym ciele. Na szczęście nowoczesne technologie są w stanie uporać się nawet z głębokimi bliznami.

Cztery rodzaje blizn

 - Zwykłe, czyli najczęstsze rodzaje. Prawdopodobnie mieliśmy ich co najmniej kilka na ciele. Powstają za sprawą niegroźnych wypadków czy otarć. Z czasem stają się jaśniejsze, a w niektórych przypadkach nawet całkowicie znikają.

 

 - Atroficzne – pod tą nazwą kryją się blizny, które powstały po przejściu trądziku, ospy wietrznej bądź ostrej wysypki. Nazywane są również zanikowymi. Przybierają one charakterystyczną postać wgłębień na skórze twarzy.

 

 - Bliznowiec – tym mianem można określić twardą przerośniętą bliznę. Wbrew pozorom może on powstać zarówno na tych dużych ranach i skaleczeniach tak samo, jak i na tych niepozornych. Predyspozycje do jego powstawania często są genetyczne. Większe prawdopodobieństwo wystąpienia blizn tego typu zauważa się także u kobiet, osób chorych na cukrzycę, a także u ludzi z chorobami autoimmunologicznymi.

 

 - Przerostowe – często mylone są z bliznowcami, jednak nie rozrastają się do aż tak dużych rozmiarów. Jeżeli nasza rana goi się nieprawidłowo, zaczyna ropieć, bądź sami dodatkowo ją uszkodzimy – możemy liczyć się z powstaniem tego rodzaju wypukłej blizny.

 

Od czego zależy wygląd blizny?

Na to, jak będzie wyglądać nasza blizna, ma wpływ sporo czynników. Przede wszystkim będzie to miejsce, w którym ona powstała, a także jej głębokość skaleczenia. Obszary, w których skóra jest bardziej napięta, mogą powodować, że rana będzie się dłużej goić oraz rozchodzić, przez co również blizna może przybierać większą, bardziej widoczną formę. Duży wpływ ma także wiek, u osób starszych bowiem skaleczenia goją się nieco trudniej. Jeżeli przerywamy proces gojenia się rany, rozdrapując ją bądź uszkadzając, również będzie to miało niekorzystny wpływ, a blizna może stać się bardziej wypukła lub widoczna. Rana sama w sobie może także trudno się goić, regularnie krwawić lub ropieć. Jeżeli tak się dzieje, nasza blizna może również przyjąć charakter przerostowy.

 

Odpowiednią pielęgnację powinniśmy zacząć już na etapie, w którym goi się rana. Regularne jej przemywanie łagodnymi środkami i wymiana opatrunków mogą mieć realny wpływ na późniejszy wygląd blizny. Jeżeli rana jest ulokowana w miejscu, w którym skóra jest mocno napięta, zadbajmy o to, aby nie nadwyrężać tego obszaru, unikać niepotrzebnych ruchów, czy nawet na czas gojenia zrezygnować z uprawiania sportów. Musimy także wystrzegać się wystawiania takiej blizny na słońce i za każdym razem pamiętać o kremie z wysokim filtrem. Niekorzystne promieniowanie UV może sprawić, że blizna będzie się nieestetyczne odbarwiać, a nawet pogrubiać.

 

Jak polepszyć wygląd blizny?

Lekarze są zgodni, że regularnie wykonywany masaż blizn może skutecznie sprawić, że będzie ona mniej widoczna. Jeżeli widzimy, że rana jest już w pełni zagojona i nie możemy jej jeszcze bardziej naruszyć, wówczas będzie to najlepszy moment, aby przystąpić do takich regularnych masaży. W tym celu możemy wykorzystać silikonowe preparaty i żele dostępne w aptece. Masaż wykonujemy palcami wokół blizny.

 

Ponadto do zmniejszenia widoczności blizny stosować możemy różne kremy czy olejki często dostępne bez recepty. Bardzo popularne są kremy bazujące na wyciągach z cebuli. Co prawda ich intensywny zapach może nas mocno zniechęcić, jednak skuteczność z pewnością zachęca do regularnego stosowania. W drodze do poprawy wyglądu naszej blizny poza odpowiednimi preparatami równie ważna jest bowiem regularność ich stosowania, a także duża dawka cierpliwości, ponieważ efekty przychodzą, jednak dopiero po czasie.

 

Popularne zabiegi na blizny

Jeżeli konsekwentne stosowanie masaży oraz kremów nie pomogło, zawsze możemy zapoznać się z ofertą zabiegów medycyny estetycznej. Popularna w tym przypadku może okazać się terapia laserem. Jego zastosowanie sprawia, że blizna zaczyna goić się od nowa, równomiernie oraz bez nieestetycznych przebarwień.

 

Dużą skutecznością cieszą się również zabiegi, takie jak mikrodermabrazja czy peeling chemiczny. Blizny po oparzeniu czy po trądziku mogą najlepiej zareagować właśnie na zabiegi tego typu. Do wykonania peelingu chemicznego zazwyczaj stosuje się odpowiednie stężenie kwasów, rozprowadzając je na wybrane partie. Dociera on w głębokie warstwy naskórka, prowadząc do złuszczania oraz pobudzając nowe komórki do regeneracji. Po jego zastosowaniu możemy poczuć gładką i wygładzoną skórę o bardziej równomiernym kolorycie.

 

Mikrodermabrazja to natomiast usuwanie naskórka w sposób mechaniczny. Wykorzystuje się do niego kryształki, które uderzając o skórę, powodują ścieranie się martwych komórek. W efekcie skóra jest pobudzona do produkcji kolagenu, bardziej dotleniona i elastyczna. Regularne wykonywanie zabiegu pozytywnie wpłynie na redukcję blizn i z pewnością wyrówna ich koloryt.

Komentarze