zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Badanie słuchu dzieci !01-01-1970

27.01.2007
Informacja prasowa
Statystyki alarmują. Wśród dzieci rozpoczynających szkołę, około 15% z nich , lub więcej ma problemy ze słuchem! Dzieci doznają ubytku słuchu w wyniku: przebytych chorób (przeziębienia, zapalenie ucha itp.) , wad wrodzonych, stosowanych leków, urazów mechanicznych, innych przyczyn.
U wielu z tych dzieci problem ze słuchem nie jest dostatecznie wcześnie rozpoznany . Badania wskazują, że aż w 4 przypadkach na 5-cioro dzieci z problemem słuchu Rodzice nie są świadomi tego, że ich dziecko ma taki problem.
Dzieci, u których nie zauważono problemu ze słuchem, często są uważane za trudne, nieposłuszne, opóźnione w rozwoju i w nauce. Problemy ze słuchem mogą powodować znaczne opóźnienie w rozwoju języka, trudności w rozumieniu lub wypowiadaniu słów, a więc w odbiorze i ekspresji mowy. W rezultacie może to mieć bardzo destrukcyjny wpływ na zdolności uczenia się, osiągnięcia na studiach, w kontaktach międzyludzkich i w podjęciu odpowiedniej pracy zawodowej.  
Obecnie, dzięki Wielkiej Orkiestrze Pomocy Świątecznej wprowadzono  u noworodków badania przesiewowe także słuchu. Jednak brakuje powtórzenia takiego badania u dwulatków i starszych – w momencie, gdy uszkodzenia słuchu bywają najpoważniejsze.

ETER-MED wraz z firmą ACUSTICA zapraszają najmłodszych od 31 stycznia do 2 lutego na bezpłatne badania  z użyciem najnowocześniejszego sprzętu  do Salonu Acusticy  „Usłysz wyraźniej” w  Gdańsku przy ul.  Grunwaldzkiej 43. 
Wymagana uprzednia rejestracja telefoniczna: 058 320-26-00 (lub osobiście w Recepcji Głównej ETER-MED).
Akcja jest bezpłatna dla wszystkich uśmiechniętych dzieci,.  Ilość miejsc ograniczona.
Będą wykonane:
- badania audiometryczne  (badanie od 5 roku życia - wyznaczenie progu słyszenia)
- badania obiektywne:
               * tympanometria (badanie od 1 roku życia  - dzięki takiemu badaniu możliwe staje się określenie ewentualnej dysfunkcji ucha środkowego jak np.: dysfunkcja trąbki słuchowej, otoskleroza, przerwania łańcucha kosteczek słuchowych )
                *otoemisja  (możliwa już u noworodków - badanie polega na sprawdzeniu poziomu tzw. otoemisji akustycznej. To podstawowe przesiewowe badanie słuchu u noworodków. Pomoce jest również we wczesnej ocenie skutków działania hałasu i leków ototoksycznych.)


Andrzej Lato

Jakie zachowania dziecka mogą świadczyć, że źle słyszy?
W przypadku niemowlęcia mama powinna zwracać uwagę, czy reaguje ono na głośne dźwięki, czy mając 2–3 miesiące, nawiązuje kontakt wzrokowy i reaguje na jej głos oraz zmiany jego tonu. Niepokojący jest brak zainteresowania maluszka zabawkami wydającymi dźwięk: grzechotkami, pozytywkami. Półroczny maluszek powinien już odwracać główkę w kierunku, skąd dochodzi głos. U dwu-, trzylatka sygnałem alarmowym jest zbyt głośne nastawianie telewizora, niesłuchanie poleceń. Nie musi to świadczyć o wadzie słuchu. Zawsze jednak, gdy tylko mama ma jakiekolwiek wątpliwości, powinna pójść z maluszkiem do lekarza.

Komentarze