zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Badanie kleszcza ? gdzie zrobić, jak zabezpieczyć kleszcza? 02-08-2020

Po co badać kleszcza?

Jeżeli wiemy, że ugryzł nas kleszcz, w dodatku w trakcie badań skóry był on jeszcze wbity, w takim przypadku, najlepiej usunąć go, ale nie wyrzucać. Choć nie każdy kleszcz jest nosicielem krętka Borelii, to jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że właśnie tak jest. Oczywiście do zarażenia nie dochodzi od razu i zazwyczaj, ale nie jest to standardem, bakteria przenoszona jest w czasie od 24 do 48 h od momentu wkłucia. W przypadku boreliozy ważny jest więc czas – zarówno jeżeli chodzi o ryzyko zakażenia, jak i diagnostykę w tym kierunku. Wcześnie wykryta choroba jest łatwiejsza do wyleczenia.

Warto pamiętać także o tym, że brak wczesnych objawów, nie oznacza, że uniknęło się zarażenia i rozwój choroby może przebiegać bezobjawowo nawet do kilku lat. Dlatego warto w pierwszej kolejności przebadać kleszcza, który nas ukąsił, by potwierdzić lub zanegować szanse na zarażenie.

Gdzie można wykonać badanie kleszcza?

Po ukąszeniu przez kleszcza, w ramach profilaktyki, warto oddać go do badania, aby sprawdzić, czy był on nosicielem bakterii Borelii. Zajmują się tym kliniki i laboratoria specjalistyczne, które mają możliwość wykonania właściwych testów. Badanie kleszcza przeprowadza m.in. Centrum Wielkoszyński, wykorzystując metodę immunofluorescencji bezpośredniej. Chodzi tutaj przede wszystkim o wybarwienie krętków borelii, jeżeli takie występują w organizmie pajęczaka. Co ważne, takie badanie powinno zostać przeprowadzone w sposób niezwłoczny, maksymalnie do 48 h od momentu wyjęcia ze skóry. Kleszcz powinien być w całości razem z głową.

W jaki sposób zabezpieczyć kleszcza?

Żeby badanie było jak najbardziej wiarygodne, kleszcz powinien zostać dostarczony nie tylko w określonym czasie, ale i we właściwym stanie. Oprócz zachowania intruza w całości, czyli raz z głową, trzeba go też odpowiednio zabezpieczyć w transporcie. Najlepiej umieścić go na lekko zwilżonym płatku kosmetycznym w temperaturze pokojowej lub w lodówce (ale nie w zamrażalce!). Transportując kleszcza do badania, taki płatek powinno się schować albo do zamkniętego woreczka strunowego, albo schować w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Co zrobić z wynikami badania kleszcza?

Badanie kleszcza powinno wykazać czy jest on nosicielem bakterii, czy nie. Należy przy tym pamiętać, że negatywny wynik, nie zawsze może oznaczać, że do takiego zarażenia nie doszło. Możliwości są właściwie dwie – albo zdecydować się na profilaktyczne leczenie za pomocą specjalnych antybiotyków, albo zrezygnowanie z ich brania i ograniczenie się do obserwacji własnego ciała.

W pierwszym przypadku możliwe będzie powstrzymanie choroby do momentu jej pojawienia się, co oczywiście ograniczy negatywny wpływ leków. W drugim przypadku należy zachować czujność i reagować szybko na pojawiające się objawy, a w razie czego udać się do kliniki specjalistycznej, wykonać testy i wdrożyć terapię leczenia.

Komentarze