zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Badania stomatologiczne 25-11-2020

 

Przed pierwszą wizytą u stomatologa musimy przygotować się na to, że na pewno zostaną nam zlecone dodatkowe badania, na których wykonanie musimy znaleźć czas. Najpewniej dostaniemy skierowanie na jedno z najczęściej wykonywanych zdjęć - pantomogram, cefalometrię lub tomograf. Każde z nich jest stosowane w celu postawienia poprawnej diagnozy i umożliwia lekarzowi dokładne przyjrzenie się zębom i otaczającym je tkankom. Nie należy się ich obawiać, gdyż są zupełnie bezbolesne, nie kosztują wiele i można je wykonać bardzo szybko. Jeżeli jednak mamy taką możliwość to umówmy się na wizytę w takim mieście jak Warszawa, Gdańsk czy Poznań - tam zrobimy je najszybciej i równie szybko uzyskamy wyniki.

Z wizytą u stomatologa wiąże się wiele obaw, które wynikają z ogólnego dyskomfortu jaki odczuwamy w sytuacji, gdy ktoś dotyka naszych zębów. Jest to jednak strach, który należy przełamać, gdyż konsekwencje omijania takich wizyt będą jeszcze bardziej bolesne. Zaniedbywanie profilaktyki jamy ustnej może spowodować, że niedługo będzie nam potrzebne leczenie kanałowe, ekstrakcja zęba bądź nawet zabieg operacyjny.  

W jakim celu wykonywane są badania stomatologiczne? 

Pantomogram, cefalometria i tomograf to badania, dzięki którym specjalista otrzymuje zdjęcie naszych zębów - dzisiejsza technologia pozwala na ukazanie wszelkich zmian i niewielkich fragmentów kostnych, które mogą okazać się decydujące w przypadku np. implantów. Przeprowadzenie nawet najbardziej szczegółowego wywiadu z pacjentem lub wykonanie badania w gabinecie nie jest w stanie zapewnić lekarzowi tak dokładnego obrazu sytuacji – wspomniane zdjęcia wykonywane są więc przede wszystkim dla dobra osoby leczonej. To jej przecież najbardziej zależy na tym, aby jak najszybciej opuścić gabinet stomatologa, ortodonty lub dentysty. 

Badania te mają jednak również szersze zastosowanie - mogą pozwolić na ocenę skutków urazu czaszki i umożliwiają wykrycie nowotworu w bardzo wczesnym stadium. Są wyjątkowo przydatne także w przypadku dzieci, które dopiero rozpoczynają jakiekolwiek leczenie – specjalista może szybko zlecić założenie aparatu ortodontycznego i poprawnie zdiagnozować problem z prawidłowym wyrzynaniem się zębów. 

Przede wszystkim profilaktyka 

Pamiętajmy o tym, że o konkretne badanie możemy zawsze poprosić lekarza sami. Bardzo ważne jest to, aby pacjent był również zaangażowany w swój proces leczenia – w końcu chodzi o jego zdrowie. Jeżeli odczuwamy jakiekolwiek objawy to zawsze informujemy o tym specjalistę i zwyczajnie pytamy czy dla pewności nie warto wykonać pantomogramu lub tomografii. 

Komentarze