zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Aparat słuchowy ? Kiedy warto zacząć go używać? 24-05-2019

Statystyki wskazują, że aparat słuchowy nosi zaledwie co piąty Polak, który ma ubytek słuchu. Pozostałe osoby, które powinny nosić urządzenia tego rodzaju, często nie zauważają pierwszych objawów lub też bagatelizują je, a tym samym mają coraz to większe trudności ze słyszeniem dźwięków otoczenia.

Pogorszenie słuchu, czyli tak zwany ubytek słuchu, najczęściej jest związane z wiekiem, ale problemy tego rodzaju mogą pojawić się także u młodszych osób. W takich przypadkach wskazane jest profesjonalne badanie słuchu. Jeśli wykaże ono, że ubytek jest duży, zaleca się zastosowanie odpowiednio dobranego aparatu słuchowego.

Czym zatem są aparaty słuchowe? Jakie są główne wskazania do noszenia takiego urządzenia? Gdzie można go zakupić? Sprawdź teraz!

 

Aparat słuchowy – co to jest?

Aparat słuchowy, potocznie aparat do ucha, to urządzenie, którego celem jest wzmocnienie głośności dźwięków.

Aparaty te przeznaczone są dla osób niedosłyszących, a także z innymi dolegliwościami, na przykład szumami usznymi. Dzięki zastosowaniu aparatu słuchowego osoba z ubytkiem słuchu może w końcu usłyszeć dźwięki, które były dla niej niedostępne, a także żyć komfortowo każdego dnia.

 

Aparaty słuchowe składają się z kilku elementów:

 • mikrofonu – zamienia fale akustyczne w sygnał elektroakustyczny
 • wzmacniacza – wzmacnia ten sygnał, aby był on lepiej słyszany
 • słuchawki – doprowadza wzmocniony sygnał do błony bębenkowej ucha

 

Wielu osobom aparaty słuchowe kojarzą się z niewygodnymi, dużymi i nieporęcznymi urządzeniami. Jednak nowoczesne aparaty słuchowe to miniaturowe, cyfrowe urządzenia, które wyposażone są w zaawansowane układy elektroniczne, dzięki czemu jeszcze skuteczniej wspierają wyraźne, czyste słyszenie. Niwelują szumy uszne, a przy tym wzmacniają cichsze dźwięki otoczenia, które są wtedy lepiej słyszalne.

 

W użyciu znajdują się różne typy aparatów słuchowych, które dobiera się indywidualnie w zależności od pacjenta i jego potrzeb.

 

Najczęściej stosowane rodzaje aparatów słuchowych:

 • aparaty zauszne (BTE) – aparat jest mocowany za małżowiną uszną, dźwięk doprowadzany jest do kanału słuchowego z użyciem wkładki z wąskim wężykiem (dźwiękowodu, falowodu)
 • aparaty zauszne ze słuchawka w uchu (RITE, RIC, RIE) – główne elementy aparatu znajdują się poza uchem, natomiast słuchawka umieszczana jest bezpośrednio w kanale słuchowym
 • aparaty wewnątrzuszne (ITE) – umieszczane są w uchu użytkownika, najmniejsze modele wewnątrzkanałowe takie jak CIC są niemalże zupełnie niewidoczne, ale cena takich aparatów jest już wyższa

 

Najczęściej aparaty wyposażane są albo w wymienne baterie, albo posiadają akumulatory, które można doładowywać.

 

Kiedy aparat słuchu może być niezbędny?

 

Wiele osób nie zauważa, że powinny stosować aparat słuchowy. Wynika to z faktu, że ubytek słuchu najczęściej następuje powoli i stopniowo. Osoba niedosłysząca często dowiaduje się o podejrzeniu swojej przypadłości od bliskich, którzy pierwsi zauważają objawy, albo też podczas profilaktycznych badań.

 

Z badania słuchu regularnie powinny korzystać osoby po 50. roku życia. Dodatkowo, na badania warto zgłosić się wtedy, gdy zauważamy niepokojące objawy albo też informują nas o nich bliscy.

 

Badanie słuchu wskazane jest wtedy, gdy:

 • prosimy często o powtórzenie wypowiedzi przez inną osobę
 • mamy problemy w zrozumieniu rozmów w grupie ludzi
 • wydaje nam się, że inny mówią niewyraźnie
 • nie rozumiemy osoby, która mówi, stojąc za nami
 • zwiększamy znacznie poziom głośności w radiu, telewizji
 • słyszymy stałe szumienie w uszach

 

Gdy specjalista – protetyk słuchu – zdiagnozuje niedosłuch, powinniśmy jednak pamiętać o tym, że obecnie takie dolegliwości można bardzo łatwo zniwelować!

 

Jak kupić dobry aparat słuchowy?

 

W sprzedaży znajdują się różnorodne aparaty słuchowe – dzisiaj ich reklamy można zobaczyć nawet w telewizji.

 

Warto jednak pamiętać o tym, że dobry aparat do ucha powinien być dopasowany indywidualnie do użytkownika, ponieważ w przeciwnym przypadku przyniesie więcej złego niż dobrego!

 

Aby dobrać właściwy aparat słuchowy, należy przede wszystkim udać się na profesjonale badanie słuchu w gabinecie protetyki słuchu. Protetyk słuchu będzie mógł dobrać najlepszy model aparatu, a następnie będzie mógł go właściwie ustawić, aby jakość słuchu u pacjenta była perfekcyjna. Dodatkowo, specjalista będzie mógł także doradzić, jak należy zadbać o swój aparat słuchowy, aby działał niezawodnie.

 

Ceny aparatów słuchowych są zróżnicowane. Są one zależne przede wszystkim od rodzaju aparatu oraz od jego producenta, a tym samym jakości wykonania, zastosowanych technologii i materiałów. Za lepszej jakości aparaty zapłacimy od około 500 do nawet ponad 5000 złotych.

 

Do zapoznania się ze swoją ofertą aparatów słuchowych zaprasza firma Bernafon – ekspert w dziedzinie nowoczesnych aparatów słuchowych obecny dzisiaj w ponad 70 krajach na całym świecie.

 

Komentarze