zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Alergia na pyłki roślin ? co nas uczula i dlaczego? 16-04-2019

Kręcenie w nosie, kichanie, nieustający katar, swędzące, czerwone i załzawione oczy nie zawsze muszą być objawami infekcji. Jeśli nie towarzyszą im symptomy przeziębienia, jak gorączka czy stan zapalny, to może być alergia. Jeśli zaczynają się wraz z przedwiośniem i trwają, z różnym natężeniem do jesieni, może to oznaczać uczulenie na pyłki roślin.

 

Jakie rośliny uczulają najczęściej?

 

Pyłki roślin są małe, lekkie i suche, mogą przemieszczać się wraz z wiatrem na duże odległości. Sezon pylenia trwa w Polsce od stycznia do września, a stężenie pyłków może zmieniać się
z dnia na dzień. Niepożądaną reakcję uczuleniową wywołują pyłki drzew, trawy i chwastów.

 

Pyłki drzew

 

Szczególnie groźne dla alergików są pyłki brzozy (pyli od marca do maja), olchy i leszczyny (pylą od marca do kwietnia).

 

Pyłki trawy

 

Są najczęstszą przyczyną alergii sezonowej w Polsce. Do dziś poznano 200 alergenów trawy, najlepiej tymotkę łąkową. Uczulają też np. żyto czy pokrzywa. Objawy uczulenia na pyłki traw trwają zazwyczaj od drugiej połowy maja do połowy lipca.

 

Pyłki chwastów

 

Spośród chwastów najczęściej uczula bylica. Jej pyłki unoszą się w powietrzu w lipcu
i sierpniu. Chwast ten rośnie na polach i pastwiskach, w sadach, przy drogach i na placach budowy.


Jak radzić sobie z dokuczliwymi objawami alergii na pyłki roślin?

 

Leki przeciwhistaminowe

 

W łagodzeniu objawów alergii na pyłki roślin skuteczne będą leki przeciwhistaminowe, takie jak np. Claritine Allergy®. Lek ten, dzięki zawartości loratadyny, zmniejsza dokuczliwe objawy uczulenia: kichanie, wyciek z nosa, świąd i pieczenie oczu oraz reakcje skórne. Skuteczne leki przeciwhistaminowe, działają już w ciągu trzydziestu minut od przyjęcia i nie powodują senności.

 

Śledzenie prognoz pylenia

 

Gdy dzięki odpowiedniej diagnozie i testom alergicznym wiemy już na jakie rośliny, a raczej ich pyłki, jesteśmy uczuleni, warto śledzić prognozy dla alergików i unikać wychodzenia na dwór i wyjazdów wakacyjnych w okresie ich największego pylenia.

 

Zamykanie okien, wychodzenie na spacery po deszczu

 

W przypadku alergii na pyłki roślin, nie powinniśmy rano, gdy stężenie pyłków jest największe, otwierać okien i wietrzyć mieszkania. Podróżując samochodem, również warto zamknąć okna.  Jeśli jest to możliwe, warto zainstalować w domu czy mieszkaniu klimatyzację bądź oczyszczacz powietrza. Na rynku dostępne są też specjalne filtry przeciwpyłowe. Na spacer najlepiej wybrać czas po deszczu, gdy dzięki wilgoci, w powietrzu unosi się mniej pyłków.

 

Prysznic i zmiana ubrania po przyjściu do domu

 

Po powrocie do domu warto wykąpać się i zmienić ubranie, aby oczyścić je z osadzających się podczas pobytu na dworze pyłków.

 

Ogród alergika

 

Pracując w ogrodzie, należy założyć okulary przeciwsłoneczne i maseczkę ochronną na twarz, aby ograniczyć kontakt z alergenami. Warto  także posadzić w naszym otoczeniu te rośliny, które nie wywołują  niepożądanych reakcji uczuleniowych. Koszenie trawników wokół domu należy ukończyć przed wytworzeniem się kwiatostanów.

 

Porządki w mieszkaniu

 

W okresie największego pylenia powinniśmy regularnie sprzątać w mieszkaniach, unikać dywanów i innych tekstyliów, w których gromadzą się pyłki. Odkurzać i myć podłogi „na mokro”, co skuteczniej usunie z nich szkodliwe alergeny.

Komentarze