zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

4 sposoby na przyspieszenie gojenia się ran 29-06-2017

Jeśli rany goją się wyjątkowo długo, to może to oznaczać jakieś problemy. W konsekwencji na skórze mogą pozostać trudne do zlikwidowania blizny. Stosując się do kilku prostych zasad można przyczynić się do szybszej regeneracji tkanki.

 

Co warto wiedzieć o gojeniu ran?

 

Drobne rany powstają na skutek zadrapań i otarć. Gojenie ran tego typu jest najszybsze i najprostsze. Gorzej jest w przypadku poparzeń, których leczenie trwa o wiele dłużej, a skóra potrzebuje dużo czasu, by się zregenerować. Równie trudne w leczeniu są rany kłute, szarpane i te powstające w skutek powikłań pochorobowych.

Na odbudowę tkanki wpływ ma wiele czynników. Nie wystarczy sięgnąć po środki medyczne. Nawet niewielkie rany, będące skutkiem skaleczenia, mogą się gorzej goić, jeśli organizm będzie w złym stanie zdrowia. Zła dieta przyczynia się do niedoboru witamin, a ten z kolei do osłabienia odporności całego organizmu. Choroby (przede wszystkim cukrzyca) oraz leki sterydowe czy obniżające krzepliwość krwi także negatywnie wpływają na proces gojenia ran. Ludzki organizm, w momencie przerwania ciągłości skóry, od razu podejmuje różne kroki zapobiegające ewentualnym komplikacjom. Po zranieniu tworzy się skrzep stanowiący barierę ochronną dla zanieczyszczeń. Kolejnym krokiem jest oczyszczanie rany. Ostatni etap to odbudowa uszkodzonych elementów tkanki. Gdy skóra nie jest zraniona zbyt głęboko tkanka powinna stosunkowo szybko wrócić do pierwotnego stanu. W innym wypadku może powstać blizna. Warto wspomóc gojenie ran, by nie doprowadzić do stałego uszkodzenia skóry.

 

Jak przyspieszyć gojenie ran?

 

Do najpoważniejszych konsekwencji przerwania ciągłości skóry można zaliczyć zakażenie krwi. Znając już podstawowe etapy naturalnego procesu gojenia ran, warto dowiedzieć się, jak wspomóc je innymi sposobami. Niektóre z nich powinno się stosować obligatoryjnie (np. dezynfekcję rany), zaś inne to sposoby, które mogą ułatwić proces odbudowy tkanki. Wśród metod wspomagających regenerację uszkodzonej skóry wymienia się:

 

 

 

 • Dezynfekcję. Mimo tego, że organizm sam oczyszcza ranę, trzeba go w tym zadaniu wspomóc. Rany zabrudzone np. piaskiem goją się wolniej. Zranienia powstałe na zewnątrz grożą zakażeniem tężcem. Każdą ranę trzeba więc przemyć i zdezynfekować.
 •  

   

   

 • Na ranę trzeba założyć opatrunek, który ochroni przed przedostawaniem się do środka bakterii. Opatrunek może też zbierać nadmiar wydzieliny czy pomóc w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności rany.
 •  

   

   

 • Ziołowe okłady z kapusty, babki lekarskiej, skrzypu i z aloesu. Takie okłady działają kojąco i antybakteryjnie oraz przyspieszają gojenie ran.
 •  

   

   

 • Nie zaszkodzi też sięgnąć po preparaty medyczne. Alantan https://www.apteka-melissa.pl/produkt/alantan-plus-masc-30-g,704.html koi, działa przeciwzapalnie, nawilża i stymuluje odbudowę tkanki, dzięki czemu gojenie ran przebiega szybciej. Maść poprawia też elastyczność skóry, co w przypadku regeneracji tkanki jest bardzo istotne.
 •  

   

   

  Większość ran i blizn powstaje w dzieciństwie i wieku dorastania. Jednak nawet w dorosłym życiu trudno ustrzec się poważnych urazów, które mogą zostawić po sobie ślad na całe życie. Nie jest to jednak ostateczność. Odpowiednia pielęgnacja ran minimalizuje ryzyko powstawania widocznych blizn. Oczyszczanie i stosowanie specjalistycznych preparatów o działaniu odbudowującym i regenerującym zniszczone warstwy skóry to także skuteczny sposób na piękne ciało pozbawione pamiątek z przeszłości, o których wielu z nas wolałoby jak najszybciej zapomnieć.

  Komentarze

  dodał: ~Gość | 2018-11-18 15:11:35

  Na rany i blizny polecam skuteczną maść na blizny z tego rankingu bardzo dobre efekty daje krem z śluzu ślimaka i to nie żart :)