zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

31 maja - Międzynarodowy dzień bez papierosa !30-05-2011

 

 
 
     W dniu dzisiejszym, jak co roku, obchodzimy ustanowiony przez WHO międzynarodowy Dzień bez papierosa. Dosłowne tłumaczenie jego nazwy jest szersze i brzmi 'Światowy dzień bez tytoniu'. Jest to doskonała okazja do zwrócenia po raz kolejny uwagi na znaną społeczeństwu szkodliwość dymu tytoniowego oraz pokazanie współczesnych możliwości terapeutycznych w leczeniu uzależnienia od nikotyny. Warto jednak zwrócić uwagę na pozytywne skutki zażywania nikotyny. 
     Działanie tej neurotoksyny zmniejszające ryzyko pojawienia się pewnych chorób lub zaburzeń znane jest pod nazwą paradoks palaczy. I tak udowodniono, że palenie papierosów zmniejsza ryzyko wystąpienia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, choroby niezwykle dokuczliwej, prowadzącej do powstania raka jelita grubego. Ponadto palenie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka trzonu macicy, czwartego pod względem zachorowalności nowotworu złośliwego u kobiet.
     W nowych badaniach, przeprowadzonych na dużej grupie pacjentów poddanych zabiegowi przezskórnej interwencji wieńcowej (angioplastyce wieńcowej), wykazano, że wśród palaczy tylko 6% musiało przejść ponowny zabieg. Dla porównania u osób nie palących ryzyko to było większe i wyniosło 10%. Inne badania wykazały, że u pacjentów zakażonych wirusem HIV palenie papierosów znacząco zmniejsza wystąpienie mięsaka Kaposiego (stosunkowo agresywnej postaci nowotworu).
     Ryzyko powstania pewnego rodzaju raka piersi, związanego z mutacją w genie BRCA, jest również mniejsze u kobiet palących tytoń. Działanie naczyniokurczące nikotyny redukuje występowanie części chorób atopowych (w tym astmy) oraz stanu przedrzucawkowego u kobiet ciężarnych.
     Niektóre działania nikotyny mogą być również wykorzystane w leczeniu zaburzeń psychicznych oraz prewencji niektórych chorób neurologicznych. Palenie papierosów może być korzystne w redukowaniu objawów schizofrenii oraz zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Udowodniono również opóźnienie występowania początku choroby Parkinsona i Alzheimera u osób uzależnionych od tytoniu.
     Co roku z powodu raka płuc umiera na świecie blisko 1,5 mln osób. Blisko 90% z nich spowodowanych jest paleniem papierosów. Palenie w ciąży powoduje występowanie wielu poważnych zaburzeń rozwojowych płodu oraz zwiększa podatność dzieci na choroby wieku niemowlęcego. Wiele innych negatywnych skutków można przypisać nikotynie, ale nie powinno się zapominać o jej roli w zapobieganiu występowania wielu chorób w tym szeregu nowotworów.
 
lek. Adam Wolnica

Komentarze

Dodaj komentarz:

Pozostało 1000 znaków