Forum www.informed.com.pl Strona Główna strona główna Internetowej Informacji Medycznej

Artykuły  
 FAQFAQ    SzukajSzukaj    UżytkownicyUżytkownicy    GrupyGrupy    RejestracjaRejestracja  
 ProfilProfil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości    ZalogujZaloguj  
Nietypowy problem ze wzrokiem
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.informed.com.pl Strona Główna -> Pytania do lekarzy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
PiotrB

PostWysłany: Pią Lut 01, 2008 10:52 pm    Temat postu: Nietypowy problem ze wzrokiem Odpowiedz z cytatem

Witam.

Mam bardzo nietypowy problem ze wzrokiem. Nigdzie nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie, mam nadzieje, że Państwo mi pomożecie.

Mam 15 lat. Mój problem polega na tym, że cały czas na obrazie odbieranym przez moje oczy widoczne są białe kropki, mgła, trudno to określic. Mam zeza w prawym oku większego, w lewym zaś praktycznie niewidocznego, lekarka przepisała na obydwoje oczu jedynki, tak wykazało badanie oczu. Podejrzewam też 'suche oczy'. Jest to bardzo uciążliwy problem, te białe kropeczki są w ciągłym ruchu, są ich miliardy, tak jakby mrygały, coś w tym stylu. Dzieje się to od jakiegoś roku, nie umiem dokladnie wytlumaczyc, non stop. Gdy zamkne oczy tez to widze, gdy otworze to tak jakby uklad tego jest taki sam tylko pojawia sie obraz.

Bardzo proszę o pomoc, bo zwariuję. Evil or Very Mad
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Basia

PostWysłany: Sob Lut 02, 2008 5:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj.

Niestety, bez dokładnego badania okulistycznego nie potrafię odpowiedzieć na Twoje pytanie.
Przyczyn takich mroczków i błysków w polu widzenia może być kilka. Najczęstszym jest zmęczenie, nadwyrężenie mięśni gałki ocznej (do czego jesteś predysponowany ze względu na obecność zeza). Może pojawienie się dolegliwości związane jest ze źle dobranymi okularami.
Czasem takie artefakty pojawiają się ze względu na obecność tzw. "mętów" i stref kondensacji związanych z wytrącaniem się minerałów.
Inną możliwością są uszkodzenia siatkówki (odklejenie, rozerwanie) i są to stany wymagające szybkiego leczenia.
Na pewno powinieneś się skontaktować z okulistą i przejść dokładne badanie dna oka, pola i ostrości widzenia.
Pozdrawiam.
Powrót do góry
PiotrB

PostWysłany: Pon Lut 04, 2008 8:20 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuje za odpowiedź pani doktor.

Więc tak, byłem u okulisty pół roku temu, miałem zakrapiane oczy, aby rozszerzyć źrenice i to chyba oznacza, że zaglądała do oka. Skoro nic nie zauważyła..

Dziś miałem iść, poszedłem, lecz jest na urlopie do końca tygodnia. Co do mętów to mam jednego męta którego widzę bardzo rzadko, tylko np. na tym forumowym błękitnym tle, a te kropeczki widzę zawsze i wszędzie.

Dodatkowo nie mam krótkowzroczności przy której najczęściej dochodzi do odwarstwienia siatkówki, tylko nadwzroczność. Dodatkowo mam poniżej 40 lat i nie zanika mi boczne pole widzenia.
Powrót do góry
Basia

PostWysłany: Wto Lut 05, 2008 6:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A czy pół roku temu miałeś już takie mroczki? Smile

Krótkowzroczność i wiek to czynniki sprzyjające, ale nie wykluczające odklejania siatkówki czy jaskry.
A pierwsze zmiany co do zakresu pola widzenia są dyskretne i z reguły niezauważalne przez pacjenta Smile

Jak dla mnie to te problemy z widzeniem są związane z przemęczeniem oczu. Jeśli dużo czasu spędzasz przed komputerem, pracujesz najczęściej przy sztucznym świetle, to oko ma prawo się zmęczyć, zarówno pod względem układu optycznego (np. przy przepracowanych i zmęczonych oczach, po zamknięciu powiek nie widzi się jednolitej czerni, ale różne błyski), jak i mięśni gałki ocznej.
Na razie możesz spróbować stosowania kropli nawilżających (tym bardziej, że podejrzewasz u siebie zespół suchego oka) i odpoczynku dla oczu (żadnego siedzenia po nocach Smile i grania w gry komputerowe, szczególnie te 3D)
Powrót do góry
PiotrB

PostWysłany: Wto Lut 05, 2008 9:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cóż, dziękuje Pani doktor. Dodała mi pani troszkę otuchy

Fakt, bardzo dużo siedzę przy komputerze, ostatnio praktycznie całymi dniami, ale boje się, że ta mgła łatwo nie ustąpi.

Tak te mroczki miałem już wtedy.

Co do gier video, to bardzo dużo w nie grałem, teraz też 2-3h dziennie co najmniej Smile Czyli co pani radzi? Very Happy I jakie krople poleca? Czy te mroczki ustąpią?

P.S Na prawdę przez ostatnich kilka miesięcy bardzo dużo poświęcam komputerowi. W weekendy nawet 10h dziennie (nie jestem uzależniony, po prostu bardzo się nudzę) ale jeśli sytuacja będzie tego wymagać, to ograniczę komputer. Proszę o dalsze wskazówki Smile

Jest pewne, że to ustąpi? Odkąd to mam to po prostu straciłem chęć do życia i kontakt z innymi ludźmi. Zawsze gdy oglądam mecz lub siedzę koło kogoś wmawiam sobie ze on nie ma tych głupich kropek i żyje normalnie. Nie mogę z tym żyć i tyle.

Kiedy się przeciągam/wstaje z łóżka po leżeniu lub siedzeniu mam ten mroczek, taka utrata wzroku na pare sekund + te kropki widać głupie

Dodam jeszcze, że wyraźnie słyszę szum w głowie, taki pisk jakby czy szum w uszach. Ma to jakieś powiązanie ?

Dlaczego mam nie grać w gry Video ? Counter Strike i FIFA to częśc mojego życia tak jakby. Jestem ściśle związany ze Sportem Elektronicznym, czy konieczna będzie absencja i czy będzie trwała do końca życia ?
Powrót do góry
Basia

PostWysłany: Sro Lut 06, 2008 7:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W zespole suchego oka stosuje się tzw. sztuczne łzy, ale na początek możesz spróbować zwykłych kropli nawilżających (w tej chwili jest ich duży wybór w aptece lub salonie optycznym).

10 godzin dziennie to bardzo dużo. Jeśli nie musisz koniecznie siedzieć przed komputerem, to lepiej znajdź inne zajęcie na zabicie nudy Smile Pisząc o rezygnacji z gier, miałam na myśli konkretnie godziny późnowieczorne i nocne Smile Jeśli chcesz siedzieć przed ekranem, to najlepiej jeśli będzie to przy świetle dziennym, a nie sztucznym. Nie musisz zupełnie rezygnować z grania, ale niech to będzie z głową, 2-3 godziny dziennie. Potem zdrowiej będzie jeśli wyjdziesz na dwór i pozwolisz działać słońcu. Wbrew krążącym przekonaniom, nasze oczy lubią promienie słoneczne (wykluczam sytuacje typu lato w pełni, plaża lub nieosłonięta ulica, bo wtedy należy się chronić).
Pamiętaj, że tak naprawdę "praca oczami" jest dopiero przed Tobą. Szkoła średnia, (może) studia i potem praca zawodowa zapewne w dużym stopniu będą wymagały pracy przy komputerze, a na pewno będą związane z czytaniem i wysiłkiem wzrokowym.

Takie zaburzenia widzenia przy szybkich zmianach pozycji ciała nazywane są zaburzeniami ortostatycznymi, kiedy siła grawitacji powoduje upośledzenie dopływu krwi do mózgu. Mogą być z tym także związane szumy uszne. Radziłabym, żebyś jednak wybrał się do lekarza pierwszego kontaktu, który zadecyduje na ile i jaką diagnostykę warto zrobić w związku z tym.

Zastanawiam się jeszcze nad konsultacją okulistyczną w poradni leczenia zeza. Możliwe, że to mięśnie gałki ocznej oddziałując na siatkówkę, powodują jej naprężenia i stąd takie zaburzenia w postaci mroczków (nieswoiste podrażnienie komórek siatkówki daje objawy w postaci błysków).
Powrót do góry
PiotrB

PostWysłany: Sro Lut 06, 2008 9:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ok, więc moje postanowienia:

- Kupić krople nawilżające gałkę oczną
- O połowę zmniejszyć przesiadywanie na komputerze
- Więcej wychodzić na świeże powietrze, grania w piłkę itd.

Do pani okulistki pójdę w poniedziałek.

Pytanie, czy te mroczki ustąpią? Ja sobie z nimi nie dam rady do końca życia.

I ilę mogę siedzieć maksymalnie przy kompie (wliczając te 2-3h na gry) tak aby mięśnie i oczy były wypoczęte?

Co do kropli to słyszałem, że Visine są niewłaściwe.
Powrót do góry
Basia

PostWysłany: Czw Lut 07, 2008 8:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zalecenia jak najbardziej godne pochwały Smile

Nie umiem powiedzieć na ile te mroczki ustąpią, bo najpierw trzeba ustalić ich przyczynę.

Trudno mi określić ile możesz siedzieć przy komputerze. Ogólnie jak najkrócej Smile Postaraj się nie siedzieć dłużej niż 5-6 godzin i najlepiej żeby to nie było jednym cięgiem, a "sesjami" po około godzinie i potem kolejna godzina przerwy.

Visine służą do łagodzenia stanów podrażnienia spojówek (obrzęk, zaczerwienienie), więc to nie są krople nawilżające. Najlepiej będzie jeśli poprosisz o preparat sztucznych łez lub coś podobnego, o właściwościach wyłącznie nawilżających (żadnych kropli łagodzących świąd, stan zapalny czy podrażnienie).
Powrót do góry
PiotrB

PostWysłany: Czw Lut 14, 2008 6:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Więc tak.

Ostatio zauważyłem następujące sprawy. Mianowicie kiedy patrze się przez okno w słoneczny dzień i zmrużę oczy widzę męty (nic szczególnego, bo większość ludzi tak ma) ale oprócz tego widzę wyraźnie latające, pojedyncze kropeczki, świecące. Są one w ruchu.
Powrót do góry
Basia

PostWysłany: Czw Lut 14, 2008 7:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak dla mnie masz po prostu zmęczone oczy, które na dodatek nie są przyzwyczajone do naturalnego światła. Jeśli dużo czasu spędzasz w pomieszczeniach i przed ekranem to oczy odzwyczajają się od słonecznych fal świetlnych (o określonej długości) i potem, przy naturalnym silnym świetle dochodzi do podrażnienia komórek siatkówki i czasem nawet bólu w oku.
Jeśli czasem zdarzyło Ci się ucisnąć zamknięte oczy, to wówczas też powstają takie błyski świetlne, związane właśnie z podrażnieniem (tym razem mechanicznym) i aktywacją komórek siatkówki.
Powrót do góry
PiotrB

PostWysłany: Sob Lut 16, 2008 4:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znalazłem coś takiego:

http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Anieg_optyczny

wszystko pasuje, tylko tu nie ma nic o mroczkach. tak to wszystko tak samo. wie pani coś na ten temat?
Powrót do góry
Basia

PostWysłany: Sob Lut 16, 2008 9:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przyznam się, że do tej pory nie słyszałam o takim zaburzeniu.
Ale z tego, co przeczytałam to jest on związany z występowaniem migren, a do tej pory nic nie wspominałeś ani o migrenach ani o bólach głowy (częstych czy uciążliwych).
Pomijam przyczynę, jaką może być zażywanie halucynogenów Wink
Natomiast nadal aktualna pozostaje moja rada, co do wizyty u okulisty.
Powrót do góry
PiotrB

PostWysłany: Nie Lut 17, 2008 3:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

udam sie do okulistki.

ale co mam jej powiedziec? mam jej opisac te swoje mroczki? bo juz mialem zamiar isc do pediatry po skierowanie do neurologa, mam zaprzestać działania ku badaniom mojej głowy ? Laughing
Powrót do góry
Basia

PostWysłany: Nie Lut 17, 2008 7:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Właściwą diagnozę w 80% przypadków stawia się na podstawie rozmowy z pacjentem Smile
Im dokładniej przedstawisz swoje dolegliwości okulistce, tym lepiej. Kiedy odczuwasz największe nasilenie dolegliwości, czy jest coś co je łagodzi, jak wyglądają te męty i mroczki. To wszystko są ważne informacje.

O skierowanie do neurologa możesz poprosić jak najbardziej. Sądzę, że do czasu wizyty u neurologa będziesz już po konsultacji okulistycznej i wtedy, wiedząc już czy są jakiekolwiek przyczyny okulistyczne czy nie, podejmiesz decyzję czy potrzebne jest badanie neurologiczne.
Pozdrawiam
Powrót do góry
PiotrB

PostWysłany: Sro Lut 27, 2008 6:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam po przerwie Smile

Dziś byłem u Pani okulistki.

Zakropiła oczy tym na rozszerzenie źrenic, aby looknąć do oka. Wszystko w porządku, ciśnienie w oku w porządku. Za tydzień mam badanie pola widzenia i potem już chyba skierowanie do neurologa jeśli okulista nie znajdzie przyczyny tych mroczków.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.informed.com.pl Strona Główna -> Pytania do lekarzy Wszystkie czasy w strefie GMT
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: