Forum www.informed.com.pl Strona Główna strona główna Internetowej Informacji Medycznej

Artykuły  
 FAQFAQ    SzukajSzukaj    UżytkownicyUżytkownicy    GrupyGrupy    RejestracjaRejestracja  
 ProfilProfil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości    ZalogujZaloguj  
Gastroskopia
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.informed.com.pl Strona Główna -> Pytania do lekarzy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
pickwick7

PostWysłany: Sob Gru 08, 2007 9:34 pm    Temat postu: Gastroskopia Odpowiedz z cytatem

Witam,

Ktoś może mi powiedzieć czy to groźne? Niestety jestem w 3-cim miesiącu ciąży i nie mogę brać zbytnio leków. Gastrologie miałam robioną w maju, bo teraz mi odmówiono, mówiąć że spokojnie mogę po czekać na rozwiązanie. Dzisiaj wydobyłam odpis majowej gastroskopii , ale niestety termin (prywatnie!!) do porządnego gastrologa mam dopiero na 17.XII
Może ktoś pomoże?

Gastritis chronica nonactivia cardiae et oesophagitis cgronica maioris gradus /1/
Fragmnenty nabłonka paraepidermoidalnego o przekrwionych brodawkach łącznoktankowych /2/
Orsophagatis chronica minoris gradus /3,4/
Mataplasia pancreatica/1,3,4/

Do tego mam chyba lekko powiększony węzłęł na końcu szczęki, bolący. Piszę chyba, bo ja myslę że mam, na pewno miałam lekko powiększony 3 tyg temu, bo mi lekarka wymacała. Wtedy byłam przeziębiona. Zreszta do tej pory lekko kaszlę i mam chrypkę - czy to możliwe tak długo? I takie dziwne uczucie w klatce piersiowej. Nie ból ale taki niby ucisk, nie umiem niestety tego dokładnie opisać. I lekki, stały ból niedaleko łopatki na plecach. Czy to wszystko może być od przełyku? Morfologię mam niestety dopiero w poniedziałek.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Ewa
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Basia

PostWysłany: Sob Gru 08, 2007 10:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.
Opis gastroskopii:
Przewlekłe nieaktywne zapalenie błony śluzowej wpustu żołądka i przewlekłe zapalenie przełyku stopnia dużego.
Przewlekłe zapalenie przełyku stopnia małego.
Metaplazja trzustkowa.

Na pewno nie powinna Pani pozostawać bez leczenia (nie wiem jakie leki zostały włączone po gatroskopii). Wynik wskazuje na nasilony proces zapalny w obrębie całego żołądka i przede wszystkim przełyku. Zniszczony nabłonek odnawia się, ale nowa tkanka nie jest do końca prawidłowa (nabłonek paraepidermalny), a ponadto istnieją wysepki komórek trzustkowych (których w tej okolicy nie powinno być).
Jeśli odpowiednio Pani nie odpoczęła w trakcie infekcji to możliwe jest, że się ona przewleka i stąd objawy chrypki i kaszlu. Należałoby w tej chwili wybrać się na kontrolną wizytę, bo może rozwinęła się nowa infekcja lub nadkażenie bakteryjne. Ale sam węzeł prawdopodobnie jest tylko odczynowo powiększony w wyniku infekcji.
Kaszel i chrypka mogą być także objawem zapalenia przełyku i zarzucania kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. A objawy, które Pani dodatkowo opisuje także mogą być efektem zapalenia żołądka i przełyku.
Sama ciąża ma dodatkowo niekorzystny wpływ na takie schorzenie (tzw. GERD- refluks żołądkowo-przełykowy). Raz, że zmiany hormonalne powodują rozluźnienie mięśni wpustu żołądka, co ułatwia zarzucanie treści do przełyku. A dwa- rosnąca macica powoduje ucisk na żołądek.
Tak jak napisałam- przy rozpoznaniach z poprzedniej gastroskopii i opisywanych przez Panią objawach plus efekty rozwijającej się ciąży powinna Pani przyjmować leki stosowane w refluksie żołądkowo-przełykowym. Natomiast co do dawki i rodzaju leku to najlepiej będzie jeśli ustali to Pani z lekarzem (gastrologiem) po gastroskopii.
Pozdrawiam
Powrót do góry
pickwick7

PostWysłany: Nie Gru 09, 2007 11:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za odpowiedź.

No niestety po majowej gastroskopii dostałam tylko na miesiąc controlec i tyle. Ze słowami spokojnie nie martw się to tylko zapalenie. Z tego co niestety czytałam to w ciąży niestety nie można brać tych blokerów. W ogóle niewiele można. 17 grudnia idę do gastrologa i zmuszę go do czegoś, bo boję się że zamin będę mogła coś podziałać to z tego rozwinie mi się rak w przewodzie pokarmowym.
Jeszcze raz dziękuję.

Ewa
Powrót do góry
Basia

PostWysłany: Nie Gru 09, 2007 1:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z lekami w ciąży w większości wypadków jest tak, że stosuje się je, kiedy korzyści dla matki przewyższają ewentualne ryzyko dla płodu.
Grupa blokerów pompy protonowej jest na tyle szeroka, że można z niej wybrać lek, który będzie jak najmniej szkodliwy.
Powrót do góry
pickwick7

PostWysłany: Wto Gru 11, 2007 6:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przepraszam jeszcze raz, ale czy można poprosić o interpretacje morfologii...
Co oznaczają obniżony limfocyty w rozmazie?
kobieta lat 34 ..

dziecko lat 3

Przepraszam za formę, ale własnie dizecko mi placze, bo mowi ze boli ja ucho co mnie bardzo martwi ...

Ewa
Powrót do góry
Basia

PostWysłany: Sro Gru 12, 2007 4:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ogólna liczba białych krwinek jest w normie, Występują tylko niewielkie przesunięcia w obrazie białych krwinek, które są naprawdę niewielkie. Spadek liczby limfocytów może być związany z infekcją wirusową. A także ich spadek obserwuje się przy rozpoczynającej sie infekcji.
Natomiast u kobiet w ciąży dochodzi właśnie do przesunięcia rozmazu białych krwinek, co związane jest z tym, że organizm zaczyna produkować dużo leukocytów (zaczynają przeważać formy pałeczkowate i segmenty w związku z czym ilość limfocytów ulega zmniejszeniu). Ale w żadnym wypadku te wyniki nie są niepokojące.
Pozdrawiam serdecznie
Powrót do góry
pickwick7

PostWysłany: Sro Gru 12, 2007 8:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo dziękuję.

Jeżeli chodzi o dziecko to pewnie tak, bo wczoraj w ciągu 2 godzin byliśmy w trybie pilnym u lekarza .... angina ....

Pozdrawiam
Ewa
Powrót do góry
Beatkakk

PostWysłany: Pią Mar 19, 2010 11:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam Nie chce zakładać nowego wątku wiec napisze tutaj. Byłam dzisiaj na gastroskopi i wynik jest taki:
Przełyk nie zmieniony do lini Z
Linia Z na wysokosci ok 5 mm, regularna
Wpust w inwersji bez zmian
Błona śluzowa trzonu i dna o pogrubiałych przekrwionych fałdach
Antrum marmurkowate, przekrwione do odzwiernika dochodzi obrzęknięty fałd - wycinek
Opuszka przekrwiona
W dwunastnicy do zagiecia dolnego "białe grudki"

Zalecenia: Ortanol, Duomox, Metronizadol, (lactovaginal, lacidofil, tribux w razie potrzeby).

Pani doktor powiedziała że mam sie nie martwić raka nie ma ale jak przyjdzie wycinek z badania hist pat i będzie cos nie tak to zadzwonią.
w Rozpoznaniu:
Zapalenie błony śluzowej zołądka H. pylori + i dwunastnicy
Colopatia
Przedmiotowo: jama brzuszna bez oporów patologicznych.

Trochę się teraz przestraszyłam myślalam ze się okaże że wszystko jest dobrze bo znam przypadki gdzie znajomi naprawde faszerują się lekami bo tak ich boli a po badaniu się okazuje że wszystko ok.
I co to znaczy ze w dwunastnicy są białe grudni i ten obrzękniety fald którego pobrano wycinek.
Za 2 miesiace mam badanie ale nie koonoskopie tylko inne jakąś endoskopie czy cos takiego co to jest i czy to tez jest takie blesne i nie przyjemne.
Powrót do góry
Gloria

PostWysłany: Sob Mar 20, 2010 12:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ma Pani stan zapalny żołądka i dwunastnicy spowodowany najprawdopodobniej obecnością Helicobacter pylori, stąd zapisane leki stosowane w zwalczaniu tej bakterii.
Obrzęknięty fałd błony śluzowej jest najpewniej wynikiem stanu zapalnego, białe grudki natomiast mogą być resztkami tabletek, jedzenia (jogurt).

Proszę się nie martwić na zapas. Nie jest regułą, że jak nieboli to musi to być coś złego, ale jest to tylko czystym przypadkiem. Najgorsze badanie ma Pani już za sobą. Życzę zdrowia i następnym razem proszę napisać coś więcej na temat objawów.
Powrót do góry
spis

PostWysłany: Wto Maj 11, 2010 4:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam, moje wyniki po gastroskopii są podobne(dlatego pisze w tym watku) choć się trochę różnią, prosze o ich interpretacje.
Przełyk przekrwiony przy lini Z
Linia Z na wysokości wpustu, regularna z niewielkimi wyputkami
Wpist ziejacy, ogladany w inwersji bez zmian
widoczne zarzucanie do przelyku wydzieliny z domieszką żółci
Błona śluzow trzonu i dna o pogrubionych fałdachantrum marmułkowate, przekrwione, obrzęknięte
opuszka przekrwiona
w dwunastnicy do zagięcia dolneg pogrubiałe kosmki, widoczne białe grudki
w jeziorku wydzielina z domieszką żółci
test na h.pylori dodatni

zalecenia
controloc,duomox,metrodonizadol,gasprid
z gory dziekuje za odpowiedz, a i jeszcze pytanie na co jest ten lek gasprid[/b]
Powrót do góry
Gloria

PostWysłany: Czw Maj 13, 2010 1:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Opis wyniku przedstawia stan zapalny żoładka i dwunastnicy. Czynnikiem etiologicznym jest bakteria- Helicobacter pylori. Potwierdzeniem rozpoznania jest zalecone leczenie przeciwbakteryjne. Leczenie takie stosuje sie 7 lub 14 dni tak, jak zalecił lekarz prowadzący. Co do Gaspidu, jest to lek stosowany w przypadku opóźnionego opróżniania żołądka, czyli pobudza perystaltykę hamując zarzucanie treści dwunastniczej do żołądka oraz żołądkowej do przełyku.
Powrót do góry
spis

PostWysłany: Sob Maj 15, 2010 9:07 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dziekuje bardzo za odpowiedz.
Pozdrawiam
Powrót do góry
ametyst

PostWysłany: Pon Maj 17, 2010 5:14 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

i jaka chemoprewencję tu można zastosować , czy to nie jest częsty przypadek?
Powrót do góry
ametyst

PostWysłany: Pon Maj 24, 2010 4:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czy można tej chorobie jakoś zapobiec?
Powrót do góry
ametyst

PostWysłany: Pon Cze 07, 2010 7:01 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czym jest dla Ciebie chemoprewencja?
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.informed.com.pl Strona Główna -> Pytania do lekarzy Wszystkie czasy w strefie GMT
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: