Forum www.informed.com.pl Strona Główna strona główna Internetowej Informacji Medycznej

Artykuły  
 FAQFAQ    SzukajSzukaj    UżytkownicyUżytkownicy    GrupyGrupy    RejestracjaRejestracja  
 ProfilProfil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości    ZalogujZaloguj  
Proszę o wyjaśnienie wyniku EKG

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.informed.com.pl Strona Główna -> Pytania do lekarzy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Malwina

PostWysłany: Czw Lis 22, 2007 2:31 pm    Temat postu: Proszę o wyjaśnienie wyniku EKG Odpowiedz z cytatem

A więc tak pisze na wyniku EKG:
Srednia oś QRS - normogram
amplituda zespołu QRS obniżona w I. III. aVL. V1. V6
patologiczny załamek Q w aVR
nieprawidłowy załamek R w V2. V3. V4. V6.
odcinek ST uniesiony w V3
oraz:
RR: 655ms
P: 70ms
QRS: 80ms
PQ: 132ms
QT:320ms
QTc: 393ms
Oś QRS: 88
Proszę o odpowiedź co oznaczają te wyniki oraz mam pytanie do badania krwi - co to jest LYM% ponieważ jego wynik mam podniesiony.
Pozdrawiam

Bardzo proszę o szybką odpowiedź!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Malwina

PostWysłany: Czw Lis 22, 2007 3:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zapomniałam napisać że jest cos takiego jak HR: 91(1/min)
Powrót do góry
Uriel

PostWysłany: Czw Lis 22, 2007 8:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
Do interpretacji wyników ekg konieczna jest wiedza z jakiego powodu badanie zostało wykonane. Musze też spytać, ile ma Pani lat oraz czy choruje Pani na schorzenia układu sercowo - naczyniowego (choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze i tym podobne). Czy przyjmuje Pani jakieś leki? Czy choruje Pani na inne choroby przewlekłe lub obecnie jest na coś chora?
Dopiero znając odpowiedzi na te pytania mógłbym wyjaśnić Pani wynik badania ekg. Zaznaczam jednak, że w warunkach forum bez wglądu w wydruk badania, mogę odnieść się tylko do cytowanych przez Panią wartości.

Teraz mogę jedynie stwierdzić, że w chwili badania rytm Pani serca wynosił 91 uderzeń na minutę (HR). Długość trwania wszystkich załamków i odstępów (P, QRS, PQ, QT, QTc) mieszci się w granicach przyjętych norm, oś serca (normogram) także jest prawidłowa.
Bez wiedzy na temat zagadnień wcześniej wymienionych nie mogę odnieść się do uniesienia ST, "nieprawidłowego" R oraz niskiej amplitudy QRS.

Co do LYM% to symbol oznaczający procentów udział limfocytów w ogólnej liczbie białych krwinek. Podniesienie tego poziomu może świadczyć o infekcji wirusowej. Nie powinno sie jednak oceniać pojedynczego parametru badania krwi.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Malwina

PostWysłany: Czw Lis 22, 2007 9:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Dziękuję za odpowiedź. Co do objawów są opisane w temacie "Dziwne objawy-brak diagnozy." Mam 22lata. Dziś byłam u kardiologa i endokrynologa i tak:
- ciśnienie za wysokie 140/90
- puls 100
- diagnoza Pani doktor to arytmia i częstoskurcze
- mam powiększony gruczoł tarczycy.
Dostałam 3 rodzaje leków i to wszystko. Ale co dalej z tymi częstoskurczami? Czy powinnam zrobić inne badania prócz EKG? np. echo czy ekg holtera? Lekarze postraszyli mnie, dali leki i to wszystko. Czy na tarczycę powinnam zrobić poziom hormonów ft3 i ft4 oraz antyTPO i aTG?
Pani kardiolog powiedziała że te tabletki tylko uśmierzą objawy....ale przecież ciągła arytmia prowadzi do poważniejszej choroby! Dodała jeszcze że jak chcę dodatkowe badania to mam się zgłosić do szpitala. Dziwne że jak ja chcę....to żadna przyjemność. Chcę mieć pewną diagnozę lub wykluczyć choroby.
Proszę o radę.......to zatruwa mi życie!
Co do leków zapisanych to:
- od endokrynologa EUTLYROX 50
- od kardiologa (chyba bo nie jestem za bardzo w stanie odczytac pisma Smile ASPARGAN i MERGUOLOL 50.
Powrót do góry
Uriel

PostWysłany: Pią Lis 23, 2007 8:46 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgadzam się z Basią, która odpisywała Pani w temacie "Dziwne objawy - brak diagnozy". Opisywane przez Panią dolegliwości wiążą się najwyraźniej z zaburzeniami rytmu serca oraz prawdopodobnie z chorobą tarczycy. Jaki poziom TSH miała Pani w ostatnim badaniu? Czy było wykonywane USG tarczycy? Oznaczenie poziomów fT3 i fT4 jest jak najbardziej na miejscu. Co do leków, myślę że zapisano Pani aspargin i metoprolol Smile pierwszy jest preparatem zawierającym potas i magnez, drugi to lek stosowany miedzy innymi w leczeniu częstoskurczu. Powinny wyeliminować codzienne dolegliwości i umożliwić Pani normalne funkcjonowanie. Konieczne są jednak dalsze badania i znalezienie przyczyny zaburzeń rytmu serca.
Zastanawia mnie natomiast Euthyrox przepisany Pani przez endokrynologa... w poprzednim temacie pisała Pani, że stan Pani tarczycy opisano jako struma nodosa (wole guzkowe). Czy kiedykolwiek leczyła się Pani z powodu nadczynności lub niedoczynności tarczycy?
Powrót do góry
Malwina

PostWysłany: Pią Lis 23, 2007 9:02 am    Temat postu: Witam i dziękuję za odpowiedż :) Odpowiedz z cytatem

A więc tak:
- poziom TSH to 2.4249
- usg miałam wczoraj - Wymiary płatów tarczycy 17,5mm, 21,9mm, 37,4mm, 18,4mm, 19,3mm, 37,4mm. Gruczoł w całości nieznacznie powiększony. normoechogeniczny. bez zmian ogniskowych.
- struma nodosa miałam rozpoznane przez lekarza rodzinnego i to pisało na skierowaniu do edokryn.
- nigdy nie chorowałam na tarczycę, tzn nigdy nie miałam rozpoznanej choroby tarczycy.
- a co z tym EKG? jest dobre? lekarz rodzinny twierdził że nie a kardiolog ze tak (powiedziała że oprócz arytmi nic nie wykazało)
Powrót do góry
Malwina

PostWysłany: Pią Lis 23, 2007 9:11 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeszcze jedno zapytanie - czy papierosy i kawa aż tak bardzo mi teraz szkodzą? Piję jedną kawę lub dwie na dzień a papierosy w ilości około 15 sztuk na dzień Sad
Było by dobrym rozwiązaniem zgłosić się do szpitala na dalsze badania serca? Niestety nie stać mnie już na wizyty prywatne i na badania Sad
Powrót do góry
Uriel

PostWysłany: Pią Lis 23, 2007 9:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Papierosy szkodzą zawsze i w każdej ilości. Proszę się postarać zerwać z tym nałogiem. Zdaje sobie sprawę, że długa lista chorób wywoływanych przez nikotynizm jest dal w miarę zdrowego człowieka abstrakcyjna, ale papierosy na prawdę zwieszają ryzyko udaru, zawału, raka płuc itd... W pewnym momencie abstrakcja zmienia się w rzeczywisty problem lub tragedie. Co do kawy, to zdania są podzielone. Myślę, że może sobie Pani pozwolić na jedną kawę dziennie, pod warunkiem że nie jest to espresso molto negro e molto forte (potocznie zwana "siekierą"). Chyba, że czuje się Pani po niej gorzej, pojawiają się dolegliwości, kore Pani opisuje lub skacze Pani ciśnienie.
Zdecydowanie uważam, że potrzebna jest dalsza diagnostyka. Jeśli nie w warunkach oddziału szpitalnego, to przynajmniej w przychodni przyszpitalnej która ma na pewno lepsze możliwości diagnostyczne.
Powrót do góry
Malwina

PostWysłany: Sob Lis 24, 2007 2:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panie doktorze a co z tym wynikiem EKG? Jest pan w stanie powiedzieć coś więcej o tych nieprawidłowościach?
Jestem w "kropce", ponieważ nie mogę się dostać nigdzie na badania Sad do szpitala mnie nie przyjmą bo nie mam dokładnie rozpoznanej choroby ale jak mam ją rozpoznać jak nigdzie nie mogę się dostać? Wczoraj byłam w Zabrzu w Poradni kardiologicznej ale usłyszałam że muszę czekać 2 lub 3 miesiące. Już nie wiem co robić......to mnie wykańcza. Wczoraj wracając z Zabrza miałam atak częstoskurczu wraz z omdleniem w autobusie! To było okropne...ludzie dziwnie patrzeli na mnie, ja czułam że "odjeżdżam", strasznie sie bałam...zaczynam bać się wychodzić z domu bo boję się że dostanę ataku i nikt mi nie pomoże Sad
Powrót do góry
Basia

PostWysłany: Sob Lis 24, 2007 5:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przykro mi, ale na podstawie samego pojedynczego badania ekg trudno powiedzieć coś ponadto, co napisał Uriel- arytmia i częstoskurcze.
Powinna mieć Pani dalej poprowadzoną diagnostykę kardiologiczną, czyli usg serca, a przede wszystkim badanie holterowskie.
Co do oceny ekg przez lekarzy, ekg samo w sobie może być mało niepokojące, natomiast objawy, które Pani opisuje są bardzo uciążliwe i zagrażają zdrowiu i prawidłowemu funkcjonowaniu, dlatego według mnie nie powinno się tak zostawić tej sytuacji.
Mogę doradzić (jeśli ma Pani taką możliwość, najprawdopodobniej odpłatnie) żeby, kiedy się Pani źle czuje, podejść do przychodni, lub lekarza rodzinnego, i wykonać sobie badanie ekg. Czasem dopiero po kilku badaniach tego typu w którymś z nich wykrywa się jednoznaczne nieprawidłowości.
Pozdrawiam[/code]
Powrót do góry
Malwina

PostWysłany: Sob Lis 24, 2007 5:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Dziękuję za odpowiedz. Będę starała się o wizytę w GCM w Katowicach. Ma Pani rację co do tego że objawy są bardzo uciążliwe, dlatego też staram się nie poddawać i wywalczyć sobie w końcu zdiagnozowanie mojej choroby.
Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.informed.com.pl Strona Główna -> Pytania do lekarzy Wszystkie czasy w strefie GMT
Strona 1 z 1

Skocz do: