Forum www.informed.com.pl Strona Główna strona główna Internetowej Informacji Medycznej

Artykuły  
 FAQFAQ    SzukajSzukaj    UżytkownicyUżytkownicy    GrupyGrupy    RejestracjaRejestracja  
 ProfilProfil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości    ZalogujZaloguj  
GFR

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.informed.com.pl Strona Główna -> Pytania do lekarzy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ja33

PostWysłany: Nie Wrz 11, 2011 7:48 pm    Temat postu: GFR Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie,

Chciałabym prosić o interpretację wyników badań. Chodzi mi głównie o profil nerkowy. Pytałam już na forach medycznych, w dwóch laboratoriach, gdzie wykonywano badanie, pytałam lekarza pierwszego kontaktu i byłam nawet u nefrologa. Wszędzie powiedziano mi, że wszystko jest dobrze, ale ciągle nurtują mnie pewne pytania i właściwie uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Proszę więc o poradę. Pani nefrolog powiedziała mi, że moje GFR wynosi około 100. (Bo laboratorium niestety go nie wyliczyło, zatrzymując się na >60) Czy naprawdę taki jest wynik i czy nie należy się nim martwić? Jaka jest norma dla GFR w surowicy? Pani powiedziała, że u zdrowych osób wynosi ponad 100 i zapewniła, że nie muszę się niczego doszukiwać. Czy naprawdę nie muszę?...

W lipcu miałam rutynowe badania moczu:
(kolor żółty, lekko mętny, glukoza ujemny, bilirubina ujemny, ciałka ketonowe ujemny, ciężar właściwy 1.015 (norma 1.015-1.030), erytrocyty ujemny, PH 6 (norma 5.0-8.0), białko ujemny, urobilinogen w normie, azotyny ujemny, leukocyty 1+ (ujemny), nabłonki pł. nieliczne w.p.w., leukocyty 3-5 w.p.w., pasma śluzu liczne w.p.w.), ale niestety nie była to próbka pierwszego moczu.

W sierpniu powtórzyłam badanie, próbka była tym razem pobrana właściwie:

Mocz:
barwa: żółta
odczyn: kw
ciężar 1,014
białko -
cukier -
nabłonki pł 2-4
krwinki białe 1-3
krwinki czerwone -
obfity śluz

W międzyczasie zauważyłam, że w jakichś starych badaniach w jednorazowo pobranej próbce moczu oznaczono mi kreatyninę na 1,90 i się przestraszyłam. Potem okazało się, że popełniono jakiś błąd, ale zrobiłam też badanie kreatyniny we krwi i wtedy wszystko się zaczęło...

mocznik 29,3
kreatynina 0,90 (dowiedziałam się w laboratorium, że norma sięga 1,2)
i jeszcze cholesterol 147,7

Potem powtórzyłam to badanie, bo kreatynina wydawała mi się wysoka i zapewnienia pani w laboratorium mi nie wystarczały:

mocznik 27,3
kreatynina 0,92
sód 141
potas 4,08

Niestety dalej nie oparłam się przymusowi dalszego katowania się i powtórzyłam badanie w innym laboratorium, które wylicza GFR:

Sód 141 (136-145)
Potas 4,63 (3,5-5,1)
Mocznik 32,0 (15,0-40,0)
Kreatynina 0,86 (<0,9)
(tutaj mnie ta norma zmartwiła, bo ogólnie podaje się, że kobiety mogą mieć do 1,1, a wg tego wskaźnika zbliżam się do granicy, ale z kolei w laboratorium powiedziano mi, że to nie jest podwyższony wynik i że dopiero gdyby doszedł do 1,1-1,2, to byłoby co obserwować - więc zgodnie z tym, co ogólnie można znaleźć - nie wiem, dlaczego w takim razie taką normę wydrukowano, czy komputer i tu nie uwzględnił wieku pacjenta?)

GFR wg MDRD >60ml/min/1,73m2 (>60)
Dlaczego niektórzy ludzie mają w wynikach wyliczone 86, 78, czy 101? Czy to tylko kwestia polityki laboratorium?

Dodam jeszcze, że nie mam żadnych objawów, nic mnie nie boli, niczym się nie zatrułam ani nie muszę w nocy korzystać z toalety. Pani nefrolog nawet zmierzyła mi ciśnienie dla ostatecznej pewności i oczywiście, tak jak zawsze było niskie.
Ogólnie jestem więc zdrowa, a cała historia zaczęła się z powodu jakiegoś pomylonego wyniku.
Wiem, jak to wszystko brzmi i przepraszam, że tak się rozpisuję. Zdaję sobie sprawę z tego, że panikuję i jestem już tą paniką zmęczona. Ale chcę już zapytać o wszystko, co mnie męczy. Więc jaki dokładnie mam ten GFR i czy naprawdę nie jest za niski?

Mam 23 lata, 160 cm wzrostu, ważę pewnie 53-54kg.

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
chll

PostWysłany: Pon Wrz 12, 2011 9:44 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przyczyna nieznacznej różnorodności wyników jest prosta. GFR oblicza się na podstawie wieku, masy ciała i obecnego stężenia kreatyniny w surowicy krwi. Stężenie kreatyniny jest zależne od chwilowego nawodnienia organizmu. Nawet nieznaczne odwodnienie może podwyższyć jej poziom, co zaniża wartość GFR. Prawidłowe GFR wynosi w przybliżeniu >100 dla mężczyzn i >90 dla kobiet. Z podanych przez Ciebie wartości (ostatnie podane stężenie kreatyniny) wycilczyłem GFR, które wyniosło ~86. Jest to w Twoim przypadku wynik prawidłowy. Nie można trzymać się sztywno norm, które są tylko sztucznie wyznaczonymi przedziałami na podstawie badań populacyjnych. Twoje wyniki są powtarzalne tzn. że wykonywane co pewien czas mają zbliżoną wartość. Oznacza to, że nie ma pogarszania się funkcji nerek.
Powrót do góry
ja33

PostWysłany: Pon Wrz 12, 2011 1:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Tylko, że te wyniki były wykonywane na przestrzeni miesiąca. Czy to nie za krótki czas? I czy skoro wyszło tylko 86, to powinnam się pilnować i sprawdzać? Zetknęłam się z opiniami, gdzie 88 to już było za nisko... No i czemu lekarka powiedziała, że jest to około stu? A jeśli chodzi o różne wyniki GFR, to rozumiem, chodziło mi o to, czy niektóre laboratoria podają dokładnie np. 88,a nie tylko >60 bo to już jest wynik alarmujący?
Powrót do góry
chll

PostWysłany: Wto Wrz 13, 2011 5:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Uważam, że nie ma potrzeby kontrolowania tego stanu. Jeżeli jednak Pani odczuwa taką potrzebę to można za kilka miesięcy wykonać badanie kontrolne. Proszę wtedy udać się do laboratorium, które podaje dokładną wartość GFR.

Cytat:
No i czemu lekarka powiedziała, że jest to około stu?

Aby obliczyć wartość GFR należy rozpisać odpowiednie równanie i obliczyć je za pomocą kalkulatora bo jest skomplikowane. Obliczanie "na oko" mogło dać wynik z dużym przybliżeniem.
Powrót do góry
ja33

PostWysłany: Sro Wrz 14, 2011 4:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo dziękuję. I pozdrawiam.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.informed.com.pl Strona Główna -> Pytania do lekarzy Wszystkie czasy w strefie GMT
Strona 1 z 1

Skocz do: