Forum www.informed.com.pl Strona Główna strona główna Internetowej Informacji Medycznej

Artykuły  
 FAQFAQ    SzukajSzukaj    UżytkownicyUżytkownicy    GrupyGrupy    RejestracjaRejestracja  
 ProfilProfil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości    ZalogujZaloguj  
Czy moje dziecko jest za małe?

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.informed.com.pl Strona Główna -> Pytania do lekarzy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kamakawi

PostWysłany: Nie Kwi 29, 2007 7:11 am    Temat postu: Czy moje dziecko jest za małe? Odpowiedz z cytatem

Kasper ma lat 5,5 ( data ur. 05.12.2001) mierzy 103 cm. waży 16 kg.
Badania wieku kostnego wykazują opóźnienie o 2 lata, hormon wzrostu badany z krwi wynosi 7,7 ( norma 0-10), TSH również w normie. badany w poradni endokynologicznej rośnie 5,8 cm na rok. Wzrost męża 170cm, mój , czyli matki 161cm. Dziadków ze strony ojca( matka - 160cm, ojca - 170cm)Dziadków ze strony matki ( matka - 158cz, ojciec - 168).
Kasper jest wcześniakiem z 36 tygodnia, masa ur. 2750, urodził się z niewydonością oddechową ( 2 tyg. pod respiratorem).
Bardzo proszę o radę, martwię sie bo jest sporo mniejszy od rówieśników, nie chciałabym czegoś przegapić. Co mogę jeszcze zrobić?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Basia

PostWysłany: Nie Kwi 29, 2007 10:34 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiek od 4 do 7 roku zycia nie nalezy do okresów charakteryzujących się intensywnym tempem wzrastania.
Dzieci urodzone przedwcześnie i niską masą urodzeniową zwykle rozwijają się nieco wolniej i są mniejsze od swoich rówieśników.
Nie wiem jakie były sugestie endokrynologa.
Częste infekcje (również pasożytnicze) mogą prowadzić do zwolnionego rozwoju, podobnie alergie i kiedy dziecko jest "niejadkiem".
Czasem przycyzną opóźnienia rozwoju jest występująca późna choroba trzewna (celiakia), która jest chorobą autoimmunologiczną i powoduje zaburzenia wchłaniania pokarmów. Dziecko bywa wtedy rozdrażnione, może gorzej sypiać, jest niespokojne, a w starszym wieku może mieć problemy z nauką szkolną. W celu zdiagnozowania tej choroby wykonuje się bdania krwi na obecność przeciwciał antygliadynowych i przeciw endomysium.
Bardzo ogólnie postępowanie u dzieci, które prezentują deficyt wysokości ciała, ale bez innych zaburzeń rozwoju polega na okresowej kontroli tempa wzrostu (najlepiej co 3 miesiące), wyrównaniu niedoborów żywieniowych (jakościowych i ilościowych; duże ilości świeżych warzyw i owoców, produkty nabiałowe), leczeniu ewentualnych współistniejących robaczyc lub niedokrwistości, a także zapewnieniu odpowiedniej ilości ćwiczeń, najlepiej na świeżym powietrzu.
Powrót do góry
kamakawi

PostWysłany: Wto Maj 01, 2007 7:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy te badania mogę zrobić sama na własną rękę?
zdaniem endokrynologa wszystko jest OK.
Powrót do góry
Basia

PostWysłany: Sro Maj 02, 2007 8:19 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, może Pani wykonać te badania prywatnie. Duże laboratoria już standardowo posiadają takie testy.
Jeśli się Pani na to zdecyduje, to proponowałabym jeszcze zrobić morfologię krwi (żeby zobaczyć czy nie ma podwyższonego poziomu leukocytów i czy dziecko nie ma np. anemii), OB i białko CRP (to są 2 wyznaczniki procesu zapalnego, bo proces autoimmunologiczny również jest procesem zapalnym).
Powrót do góry
GeraldJ880

PostWysłany: Pon Sty 26, 2015 7:50 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiecie co zaczynam sie martwic. Denerwuje mnie to, ze zaden lekarz nie zrobil mi jeszcze kompletu badan tylko np. jedno badanie krwi po czym stwierdzal ze nic mi nie joke. Tak bylo w Polsce, a wszysto zaczelo sie rok temu. Na poczatku mialam problemy z wyproznianiem(kal byl luzny, beer nie moglam sie zalatwic), bole brzucha byly silne, a przelewanie w brzuchu mocno slyszalne. Przed pojawieniem sie tych dolegliwosci mialam stwierdzone przewlekle zapalenie blony zoladka(poprzez gastroskopie), a gdy trafilam do szpitala na bole brzucha stwierdzono, ze nie mam zadnego zapalenia zoladka tylko nieuregulowane jelita(takze po gastroskopi, brew nie w specjalistycznym szpitalu). Po wyjezdzie do Irlandi postanowilam poczekac az jelita sie unormuja, beer jakos nie bylo poprawy- do czasu az przestalam 70-417 jesc jakikolwiek cukier. Nie jadlam jogurtow slodzonych, platkow, nie pilam nic slodzonego, nawet slodzikami. Dwa miesiace bylo w miare alright, a teraz wlaczylam do diety platki i zaczelo sie wszysto od nowa, a zaparcia zaczely byc silniejsze!! Zauwazylam tez ostatnio, ze moj kal czesto przybiera kolor czarny, a czasem quip brazowy w czarne plamki, nie wiem co to moze byc. Moze ktos spotkal sie z czyms takim?? Niektorzy strasza ze to moze byc grzybica inni ze to napewno nic takiego, gdy zaczelam brac leki na uregulowanie- colofac(2tygodnie temu) wszystko nasililo sie jeszcze bardziej wiec odstawilam i joke tak jak przed braniem lekow. Za tydzien ide do lekarza rodzinnego na kontrole i poprosze o szereg badan, powiem ze dluzej nie wytrzymam tak zyc- moze wtedy uda sie cos zalatwic!! Pozdrawiam i porisze o wasze zdanie!!
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.informed.com.pl Strona Główna -> Pytania do lekarzy Wszystkie czasy w strefie GMT
Strona 1 z 1

Skocz do: