Forum www.informed.com.pl Strona Główna strona główna Internetowej Informacji Medycznej

Artykuły  
 FAQFAQ    SzukajSzukaj    UżytkownicyUżytkownicy    GrupyGrupy    RejestracjaRejestracja  
 ProfilProfil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości    ZalogujZaloguj  
polip w nosie

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.informed.com.pl Strona Główna -> Pytania do lekarzy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
voletta1

PostWysłany: Wto Kwi 21, 2009 8:32 pm    Temat postu: polip w nosie Odpowiedz z cytatem

dzien dobry
Lekarz laryngolog zdiagnozował wu mnie polip w nosie. mam pytanie czy warto go wyciać? Pan doktor stwierdził ze dopóki nie przeszkadza w oddychaniu nie warto tego robic. gdzies na forum wyczytałam ze polipy maja tendencje do przejscia w zmiany nowotworowe. jak i czy je sie leczy?
pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Basia

PostWysłany: Nie Kwi 26, 2009 8:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj.
Podstawowym pytaniem jest dlaczego powstał u Ciebie polip. Jeśli np. masz alergię na pyłki, pracujesz w narażeniu na zanieczyszczenia powietrza itp. to najpierw trzeba włączyć leki przeciwzapalne i zadbać o higienę pracy.
Polipy rzadko przechodzą w zmiany nowotworowe, ale znacznie upośledzają funkcję zatok przynosowych, co może w konsekwencji prowadzić do częstych zakażeń.
Polipy można próbować leczyć sterydami donosowymi, natomiast jeśli nadal rosną wówczas trzeb je usunąć operacyjnie.
Pozdrawiam
Powrót do góry
voletta1

PostWysłany: Wto Maj 05, 2009 1:45 pm    Temat postu: polip? Odpowiedz z cytatem

dzien dobry.
jestem po kontrolnej wizycie u laryngologa. Pan Doktor, który mnie badal stwierdził ze w moim nosie to nie polip a przerosnieta małżowina. prawdopodobnie wynik stosowania duzej ilosci kropli do nosa. przepisał mi maść rteciową i krople Tafen. za dwa tyg do kontroli. Pani Doktor mam pytanie czy jezeli to nie polip a rzeczywiście małżowina to czy uda mi sie zlikwidowac to przerosniecie czy jest to stan odwrcalny?
Martwi mnie jeszcze jedna sprawa. Pytałam o to również lekarza ale zbył mnie odp ze jestem przewrażliwiona. Od dłuższego czasu czuję tak jakby grudkę przy dolnej wardze. Tak jakby był to powiekszony gruczoł slinowy wargowy. Nie miałam zadnego urazu. Nie mam pojecia skad to sie mogło wziąśc. Skora na wardze jest normalna nie jest sina ani zaczerieniona,dziekuje za pomoc i pozdrawiam serdecznie
Powrót do góry
voletta1

PostWysłany: Wto Maj 05, 2009 2:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pani Doktor znalazłam w internecie informacje o torbieli zastoinowych (mukocele). czy mogłaby mi Pani Doktor coś wiecej napisać? jak wygląda jak sie leczy? czy są to zmiany nowotworowe?
Powrót do góry
voletta1

PostWysłany: Wto Maj 05, 2009 2:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pani Doktor chciałabym zapytac czy torbiel zastoinowa jest od początku dużą zmianą?W moim przypadku jest to niewielkie zgrubienie. czy powinnam udać sie mimo wszystko do laryngologa i zapewniać ze jednak sie myli i nia przesadzam? przeczytałam ze po usunieciu torbirl poddaje sie obligatoryjnie badaniu histopatologicznemu. zastanawiam sie dlaczego? jeszcze raz dziekuje za pomoc
Powrót do góry
Basia

PostWysłany: Pon Maj 11, 2009 9:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć czy małżowina się zmniejszy- jest to zupełnie indywidualna sprawa, zależna od organizmu pacjenta.
Na pewno można zmniejszyć obrzęk i stan zapalny- a to już dużo.

Co do grudki- sądzę, że to raczej zaczopowany gruczoł łojowy. Tym bardziej jeśli jest niewielki i się nie powiększa.
Mukocele rośnie i to dość szybko, ze względu na to, że gruczoł cały czas produkuje śluz. Pojawia się typowo na błonie śluzowej, więc jeśli zmiana u Pani jest umiejscowiona na granicy czerwieni wargowej to raczej przemawia to za zablokowanym gruczołem łojowym. Mukocele to guz, często o zmienionej barwie skóry nad nim (zaczerwienionej, wiśniowej). Leczy się to przez szerokie otwarcie zmiany i umożliwienie odpływu śluzu.
Nie jest to zmiana nowotworowa, ale poddaje się ją badaniu hist-pat, żeby wykluczyć czy gdzieś w jej obrębie nie rozwija się ognisko nowotworowe i z tego powodu dochodzi do zatkania ujścia gruczołu- czyli proces jest odwrotny, to nowotwór może spowodować powstanie mukocele, a nie mukocele ulega zezłośliwieniu.
Proponuję, żeby może zamiast po raz kolejny do laryngologa wybrała się Pani do dentysty.
Pozdrawiam
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.informed.com.pl Strona Główna -> Pytania do lekarzy Wszystkie czasy w strefie GMT
Strona 1 z 1

Skocz do: