Forum www.informed.com.pl Strona Główna strona główna Internetowej Informacji Medycznej

Artykuły  
 FAQFAQ    SzukajSzukaj    UżytkownicyUżytkownicy    GrupyGrupy    RejestracjaRejestracja  
 ProfilProfil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości    ZalogujZaloguj  
podejrzenie endometriozy

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.informed.com.pl Strona Główna -> Pytania do lekarzy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
edi2425

PostWysłany: Pią Lip 22, 2011 7:19 pm    Temat postu: podejrzenie endometriozy Odpowiedz z cytatem

witam,dwa lata temu mialam cesarke, ale po operacji czulam sie ok i szybko doszlam do siebie.jednak ok miesiac tem tuz nad blizna po prawej stronie wyczulam cos twardego jakby guzek.nie boli w dotyku.bylam na usg brzucha i p.doktor wykluczyla endometrioze,jednak dla wlasnego spokoju poszlam na biopsje tam stwierdzili ze to endometrioza po cesarce.chce powiedziec ze nie mam bolesnych miesiaczek czy to moze byc to? czy z biopsji cienkoiglowej wykaze czy to jest endometrioza czy jakos inaczej trzeba to zbadac?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
chll

PostWysłany: Nie Lip 24, 2011 9:25 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, biopsja cienkoigłowa jest w tym wypadku najlepszym i praktycznie najmniej inwazyjnym badaniem, które w 100% potwierdzi rozpoznanie. Endometrioza jest to obecność komórek błony śluzowej macicy w miejscy, w którym naturalnie ona nie występuje. Aby ją rozpoznać trzeba pobrać fragment tkanki i ocenić ją w badaniu histopatologicznym. USG ma tutaj znaczenie pomocnicze. Endometrioza może przebiegać bezobjawowo - jest to najmniej uciążliwa dla pacjentek postać choroby.
Powrót do góry
edi2425

PostWysłany: Nie Lip 24, 2011 10:04 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czy ta chorobe tzn. sluzowke wszczepiono mi podczas cesarki, czy mialam ja wczesniej?czy teraz normalnie powinnam zaplanowac druga ciaze i np. usunac endometruim podczas cesarki?
Powrót do góry
chll

PostWysłany: Wto Lip 26, 2011 6:21 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, błona śluzowa została wszczepiona podczas cięcia cesarskiego. Może Pani normalnie zaplanować kolejną ciążę a przed następnym cięciem proszę poinformować o tym ginekologa wykonującego zabieg.
Powrót do góry
edi2425

PostWysłany: Wto Lip 26, 2011 8:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

gdy sie ma endometrioze to rodzimy same, czy w tym wypadku konieczna bedzie cesarka?gdybym to miala usuniete operacyjnie to nie powiino sie odnawiac skoro mialam wczsczepione?
Powrót do góry
chll

PostWysłany: Sro Lip 27, 2011 11:19 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wskazaniem u Pani do cięcia cesarskiego przy następnym porodzie będzie najprawdopodobniej to, że miała Pani cięcie przy pierwszym porodzie. Przy endometriozie mogą być problemy z zajściem w ciążę. Jeżeli jednak nie ma Pani żadnych objawów choroby to nie ma potrzeby jej leczenia. Można jednak usunąć zmienione tkanki ale nie będzie to miało wpływu na to jak będzie Pani w przyszłości rodzić.
Powrót do góry
edi2425

PostWysłany: Sro Lip 27, 2011 5:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panie doktorze tak brzmi wynik badania:lokalizacja zmiany: powloki brzuszne nad prawym biegunem blizny, rozpoznanie: płaty monomorficznych drobnych komorek nablonkowych typu endometrium bez cech atypii, liczne sydrofagi oraz strzępy włóknistej tkanki łącznej- obraz patokliniczny sugeruje endometriozę. co Pan o tym mysli, czy mam to leczyc czy narazie nic z tym nie robic?czasem w nocy lub jak obudze sie rano bola na dole mnie plecy.czy endometrioza daje o sobie znac tylko przed lub po okresie czy nie ma to znaczenia? czy to jest rzeczywiscie endometrioza bo trudno mi sie z tym pogodzic.z jakim ewentualnie lekarzem powinnam sie skontaktowac zeby to usunac, czy powinnam powiadomic o tym lekarza ktory przeprowadzal mi cc, w sumie to jest chyba jego wina?czy to moze kiedys doprowadzic do raka?
Powrót do góry
chll

PostWysłany: Sob Lip 30, 2011 9:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wynik histopatologiczny świadczy o endometriozie. Komórki są bez cech atypii czyli nie są zalążkiem nowotworu. Ból pleców raczej nie jest związany z chorobą. Jeżeli nie ma Pani innych objawów to nie ma potrzeby leczenia (usuwania zmiany). W zasadzie prawdopodobieństwo zezłośliwienia endometriozy w tej lokalizacji nie jest większe niż ryzyko zezłośliwienia błony śluzowej w macicy (tzn. ryzyko to nie jest podwyższone). Większe ryzyko byłoby gdyby endometrioza była zlokalizowana w miejscu, gdzie byłaby stale drażniona np. w jelicie grubym. Najczęściej dolegliwości bólowe przy endometriozie występują podczas miesiączki ale zależy to od kobiety oraz od lokalizacji zmian. Wszczepienie błony śluzowej macicy jest ryzykiem związanym z zabiegiem cięcia cesarskiego i nie jest to niczyja wina. Nie trzeba powiadamiać lekarza, który wykonywał ten zabieg. Jeżeli jednak będzie Pani chciała usunąć zmianę to można się z tym zwrócić do ginekologa lub chirurga ogólnego.
Powrót do góry
edi2425

PostWysłany: Sob Lip 30, 2011 3:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a gdybym zdecydowala sie na usuniecie, to moze to odrastac w mojim przypadku, lub gdybym nie usunęla czy może ten guzek rosnąć i czy moge mieć tych zmian więcej w brzuchu , tylko poprostu sa niewyczuwalne?I jeszcze jedno Panie doktorze ciekawa jestem jak to jest- czy ja mialam tą endometrioze już w brzuchu podczas cc tylko o tym niewiedziałam? czy u mnie to ciecie cesarskie stalo sie poczatkiem i przyczyna zarazem tej dolegliwości?
Powrót do góry
chll

PostWysłany: Nie Lip 31, 2011 8:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Podczas cięcia cesarskiego doszło do wszczepienia śluzówki macicy. Wcześniej tego nie było i pojawiło się dopiero po zabiegu. Zmiany raczej nie powinny się powiększać choć jest to potencjalnie możliwe gdyż podczas miesiączki dochodzi do "złuszczania się" tej wszczepionej tkanki, podobnie jak w macicy. Po usunięciu tych zmian w całości nie powinno nic odrastać.
Powrót do góry
JulkazWrocka

PostWysłany: Pon Wrz 09, 2019 2:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Polecam poczytać historie pacjentek z endometriozą. Często jest mylona i źle rozpoznana, ale jak widać można z nią żyć i się z niej wyleczyć pod okiem specjalisty
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.informed.com.pl Strona Główna -> Pytania do lekarzy Wszystkie czasy w strefie GMT
Strona 1 z 1

Skocz do: