Forum www.informed.com.pl Strona Główna strona główna Internetowej Informacji Medycznej

Artykuły  
 FAQFAQ    SzukajSzukaj    UżytkownicyUżytkownicy    GrupyGrupy    RejestracjaRejestracja  
 ProfilProfil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości    ZalogujZaloguj  
Normy cukru we krwi

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.informed.com.pl Strona Główna -> Pytania do lekarzy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
denguir

PostWysłany: Sro Lut 20, 2008 7:49 pm    Temat postu: Normy cukru we krwi Odpowiedz z cytatem

Proszę o podanie prawidłowych wyników cukru we krwi dla :
zdrowego człowieka na czczo i po 2 godzinach po posiłku
nietolerancji glukozy na czczo i 2 godziny po posiłku
cukrzycy na czczo i 2 godziny po posiłku
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Basia

PostWysłany: Sro Lut 20, 2008 8:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie ma norm wartości glukozy oznaczanych 2 godziny po posiłku- normy wyznaczane są dla wartości w 2 godzinie w teście obciążenia glukozą OGTT (po spożyciu 75g glukozy).

Wszystkie poniższe normy nie dotyczą kobiet w ciąży.

Glikemia na czczo:
- prawidłowo <100 mg/dl
- podwyższona glikemia na czczo 101-125 mg/dl
- cukrzyca >126 mg/dl

Glikemia w 2h w OGTT:
- prawidłowo < 140 mg/dl
- upośledzona tolerancja glukozy 141- 199 mg/dl
- cukrzyca >200 mg/ dl

Cukrzycę można także rozpoznać przy występowaniu objawów charakterystycznych (m.in. chudnięcie, zwiększone pragnienie, częste oddawanie moczu) i wyniku oznaczenia glukozy > 200mg/ dl (w dowolnym momencie dnia).
Powrót do góry
denguir

PostWysłany: Sro Lut 20, 2008 9:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pani doktor Basiu czy może i pani powiedzieć o co chodzi z glikemia w hemoglobinie czy coś w tym stylu hba1c.
Mam skierowanie do szpitala z diagnoza cukrzyca de novo (mono nie jestem pewien) i leukocytoza.
Mam skoki cukru na czczo 110 mg/dl do 120 mg/dl
2 godziny po posiłku od 160 do 190 dwa razy sie zdarzyło 206 oczywiście mg/dl
od rana do późnych godzin nocnych wypijam od 3 do 4 dzbanków kawy z ekspresu po 1.5 litra
śniadań bardzo rzadko jem często oddaje mocz około co 10 do 15 minut nie wiem czy to jest związane z kofeiną.Mam stresująca prace, 33 lata waga 96 kilo wzrost 170 cm wiec czynnik I stopnia otyłości jeśli sie nie mylę.Moje pytanie dotyczy czy to jest już cukrzyca czy może nietolerancja glukozy?Jak długo będę musiał przebywać w szpitalu na badaniach??
Chciałbym zaznaczyć iż ojciec miał cukrzyce i był na tabletkach, chorował również na CA Recti. Babcia mama mojej mamy miała cukrzyce tzw starcza puźniej wylew.
Powrót do góry
Basia

PostWysłany: Czw Lut 21, 2008 2:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Domyślam się, że chodzi Panu o hemoglobinę glikozylowaną (HbA1c/ HbA1).
Prawidłowo, w naszym organizmie część hemoglobiny ulega tzw. glikozylacji, czyli przyłączeniu cząsteczki glukozy (wynika to z wysokiej reaktywności chemicznej hemoglobiny). Połączenie to jest nieodwracalne. Im więcej jest glukozy we krwi, tym wyższy jest poziom HbA1. Dlatego oznaczenie HbA1 jest wykorzystane do określenia kontroli cukrzycy w przeciągu ostatnich 4-6 tygodni.
Wartości HbA1c dla zdrowego człowieka wynoszą poniżej 6%. U osób z prawidłowo kontrolowaną cukrzycą ta wartość nie powinna być wyższa niż 7-7,5%, choć tolerowane są przejściowe wzrosty do wartości 8%. Wyższe wartości HbA1c oznaczają złą kontrolę cukrzycy (duże wahania poziomu cukru) i znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia powikłań.

Tak, jak napisałam w poprzednim poście. Objawy cukrzycy (duża ilość wypijanych płynów i częste oddawanie moczu) plus choć jeden pomiar cukru powyżej 200mg/ dl upoważniają do rozpoznania cukrzycy. I niestety, tak jest u Pana (cukrzyca de novo- czyli rozpoznawana po raz pierwszy). Tym bardziej, że jest Pan obciążony rodzinną skłonnością do cukrzycy i już indywidualnym czynnikiem ryzyka, jakim jest otyłość.

Trudno mi określić, jak długo potrwają badania. Sądzę, że około tygodnia.

Pozdrawiam serdecznie
Powrót do góry
EwelinaMALIK

PostWysłany: Pon Maj 19, 2014 8:18 pm    Temat postu: NORMY CUKRU NA CZCZO. Odpowiedz z cytatem

1945-2009: 55-116 mg/dL

od roku 2009 do dzisiaj: 55-100 mg/dL

Skrót adresu strony w Internecie: INSTYTUT NB IRL KRAKÓW.

PostWysłany: Nie Sie 31, 2014 4:11 pm    Temat postu: lekko podwyższone mchc Odpowiedz z cytatem

Witam.Mam pytanie czy podwyższone mchc w badaniach morfologii świadczy o czymś niepokojącym?Sad. Wyszło mi 36.2 a norma jest od 31-36.Reszta wyników mieściła się w normie.Bardzo proszę o szybką odpowiedź...nie wiem czy mam się z tym udać do lekarza rodzinnego?
Powrót do góry
lek.med

PostWysłany: Wto Wrz 16, 2014 12:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

MCHC to średnie komórkowe stężenie hemoglobiny. W niektórych laboratoriach norma sięga nawet 37 g/dl. Pani wynik mówi o tym, że ma Pani dużą ilość hemoglobiny w krwince czerwonej. Myślę, że nie jest to w Pani przypadku nieprawdiłowość więc nie ma sie czym martwić.
Powrót do góry
rainroro22

PostWysłany: Pon Mar 16, 2015 12:05 pm    Temat postu: Re: Capacidade de linhas Odpowiedz z cytatem

Od ponad roku mam zajady w kącikach ust. Różnie mi doradzali ale nic nie pomagało, poszłam do lekarza który przepisał mi początkowo Clotrimazolum, po miesiącu stosowania zajady nadal były. Inna Pani doktor przepisała mi Tribiotyk nie pomaga, zmieniono mi na maść Elocom, nadal nic stosuję to od maja już 4 miesiące i żadnych efektów. Biorę już wapno, magnez

Pass4sure network plus certification
Powrót do góry
stasi28

PostWysłany: Czw Paź 12, 2017 12:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jeśli masz za dużo cukru we krwi to powinieneś zastąpić biały cukier zdrowszymi zamiennikami: https://pieknojestwtobie.com/cukier-trzcinowy-czym-jest-na-co-nalezy-uwazac-czy-warto-po-niego-siegac/
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.informed.com.pl Strona Główna -> Pytania do lekarzy Wszystkie czasy w strefie GMT
Strona 1 z 1

Skocz do: