Forum www.informed.com.pl Strona Główna strona główna Internetowej Informacji Medycznej

Artykuły  
 FAQFAQ    SzukajSzukaj    UżytkownicyUżytkownicy    GrupyGrupy    RejestracjaRejestracja  
 ProfilProfil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości    ZalogujZaloguj  
skąd ta podwyższona amylaza w moczu (we krwi w normie)

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.informed.com.pl Strona Główna -> Pytania do lekarzy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
aalan

PostWysłany: Wto Gru 18, 2007 5:37 pm    Temat postu: skąd ta podwyższona amylaza w moczu (we krwi w normie) Odpowiedz z cytatem

Tak z ciekawości byłem tego lata u irydologa a ten stwierdził że z moją trzustką jest coś nie tak i że mam zaburzoną florę bakteryjną w jelicie grubym. Miesiąc później dałem się namówić w swojej przychodni na badania profilaktyczne pod kątem trzustki, wątroby i serca jako że mam 43 lata więc warto to zrobić mimo że nic mi nie dolega i na nic się nie uskarżam. Po odebraniu wyników okazało się, że mam jedynie podwyższoną amylazę w moczu a wyniki były takie (w nawiasie podaję wartości normy):
Aminotransferaza alaninowa 14 U/I (<41)
Aminotransferaza asparaginowa 15 U/I (<38 )
Bilirubina całkowita 0,3 mg/dl (< 1,0)
Cholesterol całkowity 21,0 mg/dl (<200,0)
Glukoza 83,0 mg/dl (74,0-106,0)
Cholesterol HDL 49,0 mg/dl (>55,0)
Cholesterol LDL (wyliczony) 134,0 mg/dl (optymalny <100)
Trójglicerydy 145,00 mg/dl (<200,0)
Amylaza we krwi 75 U/I (<80)
Amylaza całkowita w moczu 586 IU/I (<380)

Następnie badanie na amylazę powtórzono i wyniki były podobne. Wykonano dalsze badania:
Poziom IgE całkowitego w surowicy krwi - 82,27UI/I (22-85 kUI/I)
Lipaza 64,63 U/L (0,000-60,0)
Kał na stopień strawienia:
Tłuszcz - nb.
Wł. mięsne - nb.
Skrobia - nb.
Zrobiono też badania krwi pod kątem nowotworów i tak:
CEA 1,1 ng/ml (0-3 ng/ml)
CA-19-9 <3,0 U/ml (0-37 U/ml)

wykonano też USG i tam wszystko jest jak najbardziej ok. a jedynie co może niepokoić to wzmianka iż: "Trzustka niepowiększona, o jednorodnej strukturze, niskiej echogeniczności". Wątroba i wszystko inne jak najbardziej w porządku ale co oznacza ta niska echogeniczność trzustki - lekarz jeden twierdzi że to jej stan zapalny a drugi że to nic takiego.

Jeżeli chodzi o morfologię to poza zakresem są tylko:
WBC: 10,4 H (4,0 - 10,0)
PLT : 110 (150-400)
PCT : 93 (100-500)
%LYM 61,1% (20,0-48,0)
%GRA 32,2% (50,0-76,0)
Ten lekarz który twierdzi, że niska echogeniczność świadczy o stanie zapalnym przypisywał mi Kreon 25000 i Neopancratynę ale ja się źle po tych lekach czułem i mam po nich coraz gorsze wyniki - Amylaza w moczu ostatnio doszła aż do 768 choć z drugiej strony były i wyniki badań w międzyczasie gdzie było jej tylko 338. Ten lekarz chcemi zrobić gastroskopię i położyć do szpitala a ten drugi twierdzi,żę z trzustką jest ok. bo nic na jej uszkodzenie nie wskazuje.
Mnie nigdy trzustka ani wątroba nie bolała - nawet po alkoholu (ogólnie bardzo mało piję) czy jedzeniu z grilla - a i żołądek choć nie za mocny to też mnie nigdy nie boli.
Jedyne na co mogę narzekać to problemy ze stolcem - i to już od dziecka. Stolec jest bardzo twardy i nie jednolity ale są to kulki małe lub większe a czasem ich taka zbitka i wtedy są problemy z wypróżnieniem się i kilka razy z tego powodu miałem krwawienie w wylotu odbytu.
Czy można te wyniki trzustki jakoś skorelować z tymi problemami ze stolcem - może to z powodu zaburzenia flory w jelicie i jak to sprawdzić? Doradźcie coś bo ja już sam nie wiem co robić i który z lekarzy ma rację.
No i czy przy dobrym stopniu trawienia a zatem i odpowiednich enzymów z trzustki branie leków zawierających enzymy trzustkowe może skutkować zwiększeniem zawartości amlazy w moczu bo organizm może się jej tamtędy pozbywać?

Ostatnio zmieniony przez aalan dnia Sro Gru 19, 2007 10:52 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Basia

PostWysłany: Sro Gru 19, 2007 9:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo rzadko się zdarza, żeby wyniki amylazy były podwyższone, bez innych objawów ze strony trzustki (bólu, niestrawności, zmian w usg).
Amylaza z krwi przechodzi do moczu i dopiero jako taka jest wydalana z organizmu, dlatego z reguły podwyższenie poziomu w moczu koreluje z poziomem amylazy w surowicy. Warto byłoby wykonać oznaczenie poziomu izoformy trzustkowej amylazy, żeby mieć pewność, że nie toczy się żaden proces zapalny w obrębie trzustki.
Gastroskopię wykonuje się w takich przypadkach, żeby wykluczyć ewentualną chorobę wrzodową w obrębie żołądka i (przede wszystkim) opuszki dwunastnicy, bo może to być przyczyną wzrostu poziomu amylazy.
Spotkałam się z sytuacjami (choć tylko u dzieci), że przy nawykowych i częstych zaparciach dochodziło do wzrostu amylazy i tłumaczono to właśnie zaburzeniami ze strony flory jelitowej (choć nie da się określić kolejności; czy to zaparcia powodują zmianę flory czy to nieprawidłowa flora bakteryjna jest przyczyną zaparć). Najlepszym leczeniem zaparć jest odpowiednia dieta, z dużą ilością błonnika, aktywność fizyczna (sprzyja perystaltyce jelit), komfortowa atmosfera wypróżnień (często ten aspekt psychologiczny jest niedoceniany). Może Pan spróbować przyjmować przez jakiś czas preparaty bakterii probiotycznych (Lacidofil, Acidolac, Trilac) w celu przywrócenia prawidłowej flory bakteryjnej.
Pozdrawiam
Powrót do góry
aalan

PostWysłany: Sro Gru 19, 2007 11:03 pm    Temat postu: Re. Odpowiedz z cytatem

Tyle że ja nie wstrzymuję stolca i wypróżnienie następuje w niedługi czas po tym jak się pojawi taka potrzeba tyle że jest on zwykle niejednolity lecz jest w kilku kawałkach i są to bardzo często kulki mniejsze lub wieksze a czasem taka zbitka tych kulek. Jeden z gastrologów powiedział, że jakby stolec był jednolity to suma ruchów perestltycznych na całej długości stolca ułatwiała by wypróżnianie a jak są to małe kawałki to ruchy perestaltyczne jelit nie są w stanie tego małego kawałka wypchnąć aż tych kulek nagromadzi się więcej tyle że potem są te problemy w jego wydaleniu ze względu na jego średnicę i bryłowatość.
A może te problemy z niejednolitym stolcem i zwiększona amylaza w moczu to dwa symptomy czegoś wspólnego, jakiejś dolegliwości czy niedyspozycji organizmu?
Powrót do góry
Basia

PostWysłany: Sob Gru 22, 2007 4:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Poziom amylaza w surowicy i moczu jest uznawany za wskaźnik funkcji wątroby. Natomiast brak wydzielania amylazy i innych enzymów trzustkowych sprzyja zaparciom. Przy zaparciach bardziej charakterystyczne byłyby niskie poziomy amylazy, ale i duża ilość niestrawionych elementów w kale. A w obecnej sytuacji żadna z tych rzeczy nie ma miejsca.
Fakt formowania kału w kawałki oznacza nie do końca płynną perystaltykę jelit. Może to być spowodowane zaburzeniami flory jelitowej jak i podłożem nerwowym (jelita są dość wrażliwe na wzrost napięcia układu nerwowego). Nadal proponuję spróbować stosowania bakterii probiotycznych, a także jedzenia bardzo często w niewielkich ilościach (tak, żeby jelita były cały czas "zajęte").
Pozdrawiam
Powrót do góry
aalan

PostWysłany: Czw Gru 27, 2007 3:19 pm    Temat postu: Re. Odpowiedz z cytatem

Byłem przed świętami u dobrego gastrologa i ten zapisał mi Cholestil i zalecił siemię lniane dwa razy dziennie oraz co rano na czczo szklankę przegotowanej wody dla rozruszania jelit oraz minimum 2 litry płynów w ciągu dnia. Ja do tego dołożyłemm te zalecane mi tu na forum bakterie probiotyczne czyli Lakcid raz dziennie i rzeczywiście pomogło. Już po trzech dniach wprowadzenia w życie tych zaleceń była radykalna poprawa w zakresie wydalania stolca i jego konsystencji i jeszcze tylko ciekaw jestem jak będą wyglądały wyniki badania moczu i krwi pod kątem amylazy. Serdeczne dzięki za porady.
Powrót do góry
Basia

PostWysłany: Czw Gru 27, 2007 6:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cieszę się, że czuje się Pan lepiej.
Proszę się aż tak bardzo nie przejmować wynikami, ponieważ nie leczy się samych wyników, a jedynie dolegliwości. Parametry biochemiczne czasem powracają do normy dopiero po dłuższym czasie, natomiast ważniejsze jest, że odczuwa Pan poprawę.
Pozdrawiam
Powrót do góry
waleeed00

PostWysłany: Wto Mar 15, 2016 12:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

poprawa w zakresie wydalania stolca i jego konsystencji i jeszcze tylko ciekaw jestem jak będą wyglądały wyniki badania moczu i krwi pod kątem amylazy. Serdeczne dzięki za porady.

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.informed.com.pl Strona Główna -> Pytania do lekarzy Wszystkie czasy w strefie GMT
Strona 1 z 1

Skocz do: